Koiviston blogi: ilmassa on myös toivoa
3.5.2019
Havahtuminen kevään tuloon ja ulkokilpailukauden alkuun herätti minussa vakavan kysymyksen: mihin alkuvuosi onkaan mennyt? Mitä näytettävää meillä on neljältä kuukaudelta? Pitkän pohdinnan jälkeen jäsentyi päällimmäiseksi valitettava yhteenveto: alkuvuotemme on ollut raskasta tarpomista, mikä on näkynyt varmasti myös jäsenistön suuntaan. Liiton ympärillä käyty julkinen keskustelu ja merkittävät henkilövaihdokset vaikuttavat vielä pitkään toimiston arkeen. Uusien työntekijöiden perehdyttäminen ja yhteisten toimintatapojen opettelu ovat kesken.
Ilmassa on myös toivoa. Vakavasta tilanteesta huolimatta toimiston yhteishenki on hyvä ja motivaatio korkealla: nyt on aika päästä oikeasti tekemään. Me olemme töissä koko yhteisöämme varten, ja tälle vuodelle asetettujen tavoitteiden saavuttamisella on todellinen vaikutus ihmisten arkeen. Uuden Kipa-järjestelmän valmistuminen ja SRL100-juhlavuoden suunnittelu eivät saa jäädä roikkumaan. On elintärkeää, että aikaa jää myös rakenteiden ja toimintatapojen kehittämiseen - pelkkä ylläpito ja tulipalojen sammuttelu ei riitä.
Uskallan jo nyt luvata koko toimiston porukan puolesta: uudistamme toimintaamme ja avaamme sitä näkyvämmäksi niin lajin sisällä kuin ympäröivälle yhteiskunnalle. Blogeja ja päivityksiä on luvassa säännöllisesti toimistolta, liiton päätöksentekijöiltä ja muilta luottamustoimijoilta. Myös videomateriaalia on tulossa: aloitamme ensi viikolla Instagramissa toimistotiistait, jolloin kurkistetaan toimiston arkeen ja henkilöihin.
Kaiken tämän lisäksi ilmassa on haasteita, joiden rinnalla tunnemme itsemme pieniksi. Miten yhteisömme ottaa huomioon ilmastonmuutoksen ja kaupungistumisen? Miten kehitämme hevosalan yhteiskunnallista asemaa? Lajina emme voi sulkea silmiämme näiltäkään kysymyksiltä. Haasteisiin on vastattava nyt, sillä jos emme ole osa ratkaisua, olemme osa ongelmaa. Hakiessamme ratkaisuja suuriin kysymyksiin tarvitsemme yhteistyötä ja joukkovoimaa. Yhdessä olemme vahvempia. Lajin ja hevosen takia.
Jukka Koivisto
vt. toimitusjohtaja
Ajankohtaista
- 13.10.2025Urheilevan nuoren mielenterveyden tukeminen -luento huoltajille 5.11.
- 10.10.2025OKM:n seuratuen 2026 hakuaika lähestyy!
- 8.10.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 41
- 7.10.2025Ahos-apurahaa haettavissa osaamisen kehittämiseen – seuraava hakukierros päättyy lokakuun lopussa
- 6.10.2025Läpimurron kynnyksellä oleva paralympialajin urheilija: Hae Para-stipendiä 31.10. mennessä!
- 3.10.2025Valtakunnallinen Hevosyrittäjäpäivä Jyväskylässä 13.11.
- 3.10.2025Häst- och ponnyklubbens instruktörsguide finns på svenska - Hevos- ja ponikerhon ohjaajan opas saatavilla ruotsiksi
- 30.9.2025Selvennyksiä Tallinna Horse Show’n ratsastajavalintoihin
- 30.9.2025Haku Ratsastuskouluoppilaiden valtakunnallisten mestaruuskilpailujen järjestäjäksi 2026
- 29.9.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 40