Ratsastajainliiton hallituksen kokouksen 9.10. päätöksiä
14.10.2025
Ratsastajainliiton hallitus kokoontui 9.10. Pitäjänmäen Sporttitalolle kokoukseen, jonka aikana keskusteltiin monipuolisesti SRL:n toiminnasta ja ajankohtaisista aiheista.
Ennen virallisen kokouksen alku etäyhteydellä mukaan saatiin Hujon puheenjohtaja Tom Gordin. Hallitus sai katsauksen hakuun liiton valmennusrenkaisiin ensi kaudelle ja käynnistyneeseen valmennuskauteen 2025-2026. Alue- ja maajoukkuevalmennuksiin on hakenut hieno määrä urheilijoita, yhteensä reilut 550. Etenkin aluevalmennuksiin on hakenut viime vuotta enemmän ratsukoita miltei kaikissa lajeissa. Keskustelussa todettiin, että yhä suurempi osa maajoukkuetason ratsastajista valmentautuu omaehtoisesti ulkomailla. Tavoitteena on kuitenkin kehittää maajoukkuevalmennuksia, jotta ne toimivat jatkossakin vetovoimaisena tapana valmentautua kotimaassa kohti kansainvälisiä areenoita. Maajoukkuetoiminnan uudistuksista on odotettavissa keskustelua myös Ratsastusfoorumissa ja/tai syyskokouksessa.
Hallitus vahvisti seuraavat toimihenkilöoikeudet:
- Salminen Emmi, PRIMUS, koulutuomari, taso IVK
- Maijala Pinja, KvR, stewardi
- Sommer Julia, IKR, stewardi
- Paukkunen Viivi, Varsa, valmentaja, taso I
Ilmoitusasiat
Toiminnanjohtaja Jukka Koivisto antoi hallitukselle tiiviin katsauksen liiton talous- ja jäsentilanteeseen. Jäsenmäärän lasku on taittunut ja on aiempaa loivempaa. Edelleen juniorijäsenten määrä on kuluvan vuoden aikana kasvanut. Taloudellinen tilanne näyttää varsin hyvältä ja talousarvion asettamissa rajoissa on pysytty yleisesti arvioiden hyvin. Säästötoimien onnistuminen on parantanut liiton taloudellista asemaa noin 160 000 eurolla verrattuna vastaavaan aikaan edellisenä tilikautena. Tulojen ja menojen eriaikaisuus kuitenkin heikentää vertailukelpoisuutta viime vuoden vastaavaan hetkeen.
Hallitusta tiedotettiin käynnissä olevista Ratsastusfoorumin ja syyskokouksen järjestelyistä. Ratsastajainliiton syyskokous järjestetään hybridikokouksena 23.11.2025 Pitäjänmäen Taitotalolla Helsingissä. Hallitus merkitsi tiedoksi syyskokousta varten jäsenten toimittamat kirjeet Friskalan Ratsastajat ry:ltä (2 kpl), Glomsin Ratsastajat ry ja Cypis-talli Oy:ltä sekä Espoon talli Oy:ltä. Kirjeissä oli esitetty selvityspyyntöjä ja esityksiä ja ne toimitetaan jäsenistölle tiedoksi syyskokousmateriaalien joukossa.
Ratsastusfoorumi järjestetään syyskokousta edeltävänä päivänä lauantaina 22.11.2025 niin ikään Pitäjänmäen Taitotalossa. Ratsastusfoorumin ohjelma on vahvistumassa ja ilmoittautuminen pyritään avaamaan viimeistään viikolla 43. Päivän aikana tullaan kuulemaan maajoukkuetoiminnan uudistuksista, SRL:n monipuolisten työryhmien työskentelystä ja hevosten kestävästä valmennuksesta.
Syyskokouksessa SRL:n hallitukseen valitaan kaksi jäsentä erovuoroisten tilalle. 31.12.2025 päättyvällä kaudella erovuoroisia ovat hallituksen jäsenet Salla Varenti ja Osmo Metsälä. Metsälä on toiminut hallituksessa toimintasääntöjen mukaiset kolme kautta, joten häntä ei ole mahdollista esittää uudelleenvalittavaksi. Salla Varenti on käytettävissä uudelleenvalintaa varten. SRL:n varsinaisilla jäsenillä eli ratsastusseuroilla on mahdollisuus jättää esityksiä SRL:n hallituksen jäseniksi vielä 17.10. klo 16.00 asti.
Hallitus merkitsi tiedoksi Ratsastuskeskus Villit Oy/ Melina Holmbergin kirjeen SRL:lle aluevalmennuksista. Hallitus kävi keskustelun kirjeessä esiin nostetuista seikoista, joita muun muassa olivat vaatimus alueluvasta aluevalmennukseen osallistumiseksi, ulkopuolisten ratsukoiden mahdollisuus osallistua aluevalmentajan valmennuksiin, valmennuspaikan omien asiakkaiden maneesimaksut ja viestinnän epäselvyydet. Esiin nostettujen asioiden selvittämistä jatketaan, jotta aluevalmennukset toteutuisivat eri osapuolille tarkoituksen mukaisella tavalla.
Todettiin SRL:n kokous- ja muut edustukset:
- 4.10. Tähtiseurapäivä, Helsinki
- 4.10. Helsingin Ratsastaja ry 95 v., Helsinki
- 6.–7.10. EEF liittokokous, San Marino
Vuoden 2026 toimintasuunnitelma ja talousarvio
Syyskuun suunnittelupäivässä käydyn keskustelun mukaisesti on työstetty vuoden 2026 toimintasuunnitelmaa ja sen painopisteitä. Toimintasuunnitelman pääteemaksi tullaan ehdottamaan ”Hevonen vaikuttaa”. Toiminnan painopisteet muotoutuvat urheilun, osaamisen kehittämisen, hevosen hyvinvoinnin, edunvalvonnan ja strategiatyön ympärille.
Toiminnanjohtaja esitteli hallitukselle luonnoksen talousarvion uudesta rakenteesta, jonka avulla pyritään selkeyttämään kustannusten jakaantumista, ja se tukee myös taloushallinnon uudelleen organisointia. Tavoitteena on helpottaa myös seurantaa vuoden kuluessa. Hallitus keskusteli talousarvion rakenneuudistuksesta ja sitä pidettiin selkeämpänä ja havainnollisempana edelliseen rakenteeseen verrattuna. Hallitus ohjeisti jatkotyöskentelyyn kohti syyskokoukselle esitettävää talousarviota.
Seuratoiminta
Carina Nyholm kertoi hallitukselle valtakunnallisen seuratoiminnan kuulumisia. Syyskuussa järjestettiin seurojen jäsensihteereille etätapaaminen, jossa jaettiin kuulumisia ja käytiin läpi jäsensihteereille ajankohtaisia liiton aiheita. Marraskuussa on tulossa myös etätapaaminen seurojen puheenjohtajille. Lokakuun alussa Olympiakomitean Tähtiseurapäivään ja Ratsastajainliiton lajiosioon osallistui ratsastuseuroista noin 30 edustajaa. Liiton toimistolta viestitään seuroille ympäri vuoden ajankohtaisista aiheista, joista viimeisimpinä on lähetetty tietoa jäsenrekisterin toiminnallisista uudistuksista ja materiaalia Jäsenhuoneesta viestimisen tueksi.
Muutokset tallijäsenissä
Uusi jäsentalli, ratsastuskoulu: Vuokatin Ratsastuskoulu, Pohjois-Suomi, Sotkamo
Tallin luokituksen muutos: Suomatkan Talli, Häme => jäsentallista ratsastuskouluksi
Paikalla kokouksessa olivat:
Hallitus: Marjukka Manninen (puheenjohtaja), Dan Björklöf, Valtteri Gundersby, Aki Karhapää, Osmo Metsälä, Carina Nyholm ja Salla Varenti
Toimisto: Jukka Koivisto, Jutta Koivula (urheiluasiat) ja Kaisa Kähö (kokouksen sihteeri)
Seuraavat hallituksen kokouspäivät ovat: 28.10 ja 10.12. (varalla 22.11.)
Ajankohtaista
- 23.10.2025Kierrätä kiitosta - #kiitossinulle-kampanja tulee marraskuussa
- 14.10.2025Parakouluratsastuksen esittelytilaisuus Ypäjällä 2.11.
- 13.10.2025Urheilevan nuoren mielenterveyden tukeminen -luento huoltajille 5.11.
- 10.10.2025OKM:n seuratuen 2026 hakuaika lähestyy!
- 8.10.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 41
- 7.10.2025Ahos-apurahaa haettavissa osaamisen kehittämiseen – seuraava hakukierros päättyy lokakuun lopussa
- 6.10.2025Läpimurron kynnyksellä oleva paralympialajin urheilija: Hae Para-stipendiä 31.10. mennessä!
- 3.10.2025Valtakunnallinen Hevosyrittäjäpäivä Jyväskylässä 13.11.
- 3.10.2025Häst- och ponnyklubbens instruktörsguide finns på svenska - Hevos- ja ponikerhon ohjaajan opas saatavilla ruotsiksi
- 30.9.2025Selvennyksiä Tallinna Horse Show’n ratsastajavalintoihin