Sunshine Tourilla kilpailleet hevoset estetty FEI:n tietokannasta EHV-1-viruksen vuoksi
10.3.2021
Kansainvälinen Ratsastajainliitto FEI tiedotti 9.3. illalla, että Espanjan Sunshine Tourilta Vejer de la Fronterasta kotiin Belgiaan eristystallille palannut hevonen on antanut positiivisen EHV-1-tuloksen. Hevonen oli ollut läheisessä kosketuksessa hevoseen, jolla nousi ensimmäisenä kuumetta Vejer de la Fonteran kilpailupaikalla 26.2. Hevonen sai neurologisia oireita 4. maaliskuuta. EHV-1-herpesvirukseen kuolleiden hevosten määrä on valitettavasti noussut yhteentoista.
Esteratsastaja Eveliina Talvion Chelsea sai Vejer de la Fonterassa neurologisia oireita 5. maaliskuuta. Se siirtyi hevosambulanssilla 7. maaliskuuta Madridin yliopistolliseen hevossairaalaan, jossa se on edelleen hoidettavana. Talvion perhe kertoo, että tamman vointi on vakava. Sitä on lääkitty vahvasti. Tällä hetkellä se pystyy syömään ja juomaan. Sen EHV-1-testit ovat olleet tähän asti negatiiviset, mutta näin on ollut monella muullakin sairaalla hevosella.
Ensimmäisen kuumeisen belgialaishevosen telttatalli tyhjennettiin Vejerissä samaan aikaan kun kuumeinen hevonen kuljetettiin karanteeniin. Muut tallin hevoset hajasijoitettiin muihin kilpailualueen talleihin. Yksi belgialaishevosista siirrettiin Chelsean seinänaapuriksi, ja hevoset pääsivät haistelemaan toisiaan karsinan väliseinän yläpuolella. Talvion muut hevoset ovat pysyneet oireettomina, ja oleilevat karanteenitallissa 250 km päässä Madridista.
Belgiassa vahvistetun positiivisen EHV-1-näytteen seurauksena kaikkien 9. helmikuuta lähtien Espanjan Sunshine Tourille osallistuneiden hevosten pääsy FEI-kilpailutietokantaan on estetty. FEI on yhteydessä kaikkiin urheilijoihin, joita asia koskee. Sunshine Tourilla on kilpaillut helmikuussa kymmenen suomalaista. Ratsastajainliitosta on oltu yhteydessä ratsastajiin, ja karanteenissa olevat hevoset ovat oireettomia Chelsea lukuun ottamatta.
FEI, Espanjan Ratsastajainliitto ja viranomaiset tutkivat kilpailun järjestäjän toimia tapahtumien aikana. Myös Valenciassa, jossa kymmeniä hevosia sairastui herpesvirukseen helmikuussa, tutkitaan järjestäjän toimia.
FEI.org tiedottaa EHV-1 -viruksesta täällä.
Tapahtumajärjestäjän tiedote on luettavissa täällä.
Ajankohtaista
- 11.12.2025Ratsuväen eversti Viljo Forssell – Ratsastus elämäntyönä -kirja julkistettu
- 11.12.2025Uusinta tietoa lasten ja nuorten liikkumisen ja toimintakyvyn edistämiseksi
- 11.12.2025Ratsastajainliiton keskeisiä tehtäviä on turvata hevosen hyvinvointi urheilu- ja harrastetoiminnassa – kommentti seura- ja harrastuseläinten hyvinvoinnin neuvottelukunnan kannanottoon
- 10.12.2025Tiedote koskien esteratsastuksen ikäluokkien maajoukkuetoiminnan tulevista tapahtumista
- 9.12.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 50
- 2.12.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 49
- 2.12.2025Hakuaikaa SRL:n Vastuullisuustyöryhmään on jatkettu 14.12. asti!
- 28.11.2025Kosteikko rakenteilla Suomen suurimman tallialueen valuma-alueelle Ypäjällä
- 24.11.2025Terveisiä Hevosyrittäjäpäivästä 2025: hevosasetus, talous, tekoäly, media ja tes
- 24.11.2025Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 48