Ratsastustuntien arvonlisävero nousee 14 prosenttiin
29.11.2024
Urheilu-, liikunta- ja kulttuuripalveluja koskevaa arvonlisäveroa korotetaan eduskunnan päätöksellä 14 prosenttiin aiemmasta 10 prosentista. Vuoden alussa voimaan tulevat muutokset koskevat myös ratsastustunteja, sillä ne katsotaan liikuntapalveluiksi. Veronkorotus koskee myös esimerkiksi urheilutapahtumia ja -tiloja, rehuja, lääkkeitä, matkalippuja ja kirjoja.

”Tämä on karhunpalvelus suomalaisten hyvinvoinnille, liikunnalle ja harrastamiselle. Liikkumattomuudesta johtuvat kustannukset ovat kasvussa yhteiskunnassa, ja erityisesti nuorten pahoinvointi lisääntyy. Yleinen kustannustason nousu, ja nyt vielä tämä päälle, kyllä sekä yrittäjää että kuluttajaa koetellaan”, toteaa Ratsastajainliiton tallitoiminnan kehittäjä Minna Peltonen.
Uutiset
- 29.4.2025Opetushevosen hyvinvoinnin vaarantumista tutkitaan
- 29.4.2025Oheisliikuntahaaste keräsi yli 2 miljoonaa askelta Hevoset-messujen viikonloppuna – haasteessa 227 tiimiä mukana
- 27.4.2025Elisabet Ehrnrooth ja Daytona voittoon Ypäjän 3* GP vapaaohjelmassa
- 26.4.2025Anu Sironen ja Fioretto 3* Grand Prix´n voittoon Ypäjällä
- 25.4.2025Kouluratsastuksen Pohjola Tour-sarjat ilahduttavat ympäri Suomen
- 25.4.2025Kansainvälinen koulu- ja parakouluratsastus käynnistyi Ypäjällä
- 22.4.2025Kansainvälistä kouluratsastusta Ypäjällä ensi viikonloppuna
- 16.4.2025Uudistetut ulkokauden Pohjola-sarjat käynnistyvät toukokuussa
- 16.4.2025Heinä ei ole vain ruokaa – se on osa luontaista käyttäytymistä
- 13.4.2025Ratsastajainliiton kevätkokous pidettiin Tampereella