Ensimmäinen nuorten hevosten ratsastettavuusarvostelu Stable Novassa
25.4.2021
Ensimmäinen nuorten hevosten ratsastettavuus arviointi suoritettiin sunnuntaiaamuna Stable Novassa, Hyvinkäällä. Tuomarina toiminut Hanna-Maria Korpi oli tyytyväinen näkemäänsä.
”Ihania nuoria hevosia, ja kaikki ovat selkeästi pitkän talven aikana valmistautuneet kauden avaukseen erinomaisesti. Näimme hienoja ratoja ja hyvää ratsastettavuutta kokonaisuudessaan. On mukava nähdä, että nuorten hevosten luokkaan osallistuu myös suomenhevosia ja poneja, nämä luokat tosiaan ovat avoimia kaikille tämän ikäluokan edustajille rodusta tai kantakirjasta riippumatta”, Korpi sanoo.
Tänään luokan 90 cm parhaan ratsastettavuusarvosanan sai Emmi Hakala hevosellaan Caprilla (Contatour JP x Rover), kuusivuotias tamma, jonka kasvattaja on Riina Säälik ja omistaja Emmi Hakala. Ratsukon pisteet 8,8, josta vähennetään ylitetyn enimmäisajan vuoksi 0,1 pistettä, ja lopullinen arvosana siis 8,7. Ratsukko hyppäsi 4-6 -vuotiaille avoimen luokan yhdellä aikavirheellä. Myös Ville Kulkas ja Beldaran sekä Terhi Tuominen ja Coeur de Lion pääsivät 8,0 arvosanaan. Luokkaan osallistui 13 ratsukkoa, ja niistä 9 hyppäsi radan virheittä.
Tulokset: LINKKI
Uutiset
- 27.10.2025Ypäjällä kilpailtiin yli 330 lähdön Hevosopisto Dressage Challenge
- 26.10.2025Itä-Suomi vei koulujoukkuemestaruuden Ypäjällä
- 23.10.2025Ratsastusfoorumissa laaja katsaus urheilun nykytilaan ja vapaaehtoistoimintaan
- 19.10.2025Ypäjä Horse Show´ssa yli 1000 lähtöä
- 13.10.2025Uudet Pohjola-hallisarjat käynnistyvät Ypäjällä
- 8.10.2025Saana Nieminen nuorten maailmanlistan ykköseksi
- 7.10.2025Hallinto-oikeuden ensimmäinen päätös tukee ratsastusyrittäjän näkemystä alv:n soveltamisessa
- 6.10.2025Tiina Tarkkala parakouluratsastuksen maajoukkuekapteeniksi
- 3.10.2025Oona Eerola ehdolla FEIn vuoden hevosenhoitajaksi
- 29.9.2025Talvikki Järviselle ja Aino Leinolle SM-kultaa valjakkoajossa