EU-maasta toiseen siirtyvä hevonen tarvitsee Traces-todistuksen
21.8.2020
Hevosten maahantuonnissa on tärkeä muistaa vaadittavat asiakirjat.
Pelkkä lähtömaassa tehty ostotarkastus ei riitä, vaan tuontihevonen tarvitsee myös ns. traces-todistuksen tarttuvien tautien varalta. Kilpailumatkoihin liittyy poikkeuksia, jotka kannattaa tarkistaa erikseen Ruokavirastosta.
Tiedote ja kuva: Suomen Hippos
Hevosesta toiseen leviävien tartuntatautien vastustamiseksi on maahantuotaville hevoseläimille lain mukaan tehtävä lähtömaassa ennen tuontia tarkastus tarttuvien tautien varalta. Yksityiseläinlääkärin tekemät ostotarkastustodistukset eivät ole riittäviä maahantuontiin.
Hevosesta toiseen leviävien tartuntatautien vastustamiseksi on maahantuotaville hevoseläimille lain mukaan tehtävä lähtömaassa ennen tuontia tarkastus tarttuvien tautien varalta (Maa- ja metsätalousministeriön asetus 1033/2013)
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2013/20131033
Suomessa terveystodistuksia valvova viranomainen on Ruokavirasto. Valvonnalla pyritään ehkäisemään tarttuvien tautien leviäminen Suomeen, jossa tautitilanne on toistaiseksi hyvä.
Terveystarkastuksen tekee lähtömaan virkaeläinlääkäri. Tarkastus tulee tehdä enintään 48 h ennen maastalähtöä ja on voimassa 10 päivää. Traces-järjestelmässä tehdyn todistuksen (traces-järjestelmän mukainen todistus, EU:n sisäisen kaupan todistus) lisäksi on käytössä kansalliselle pohjalle tehtyjä vastaavat tiedot sisältäviä terveystodistuksia. Todistukset tarkistetaan Ruokavirastossa tapauskohtaisesti. Yksityiseläinlääkärin tekemät ostotarkastustodistukset eivät ole riittäviä maahantuontiin
Tuojalla on kirjanpitovelvollisuus ja terveystodistuksia on säilytettävä vähintään 5 vuotta. On säilytettävä tiedot myös seuraavasta vastaanottajasta, jos hevonen myydään eteenpäin. Tällöin myyjän on syytä ilmoittaa, että on kyse tuontihevosesta ja antaa ostajalle kopiot kaikista tuontiasiakirjoista tai jättää itselleen kopiot ja antaa alkuperäiset mukaan uudelle omistajalle. Ostajan tulee myös olla valveutunut ja kysyä tuontiasiakirjojen perään ja tarkistaa asiakirjat ennen kuin ostaa tuontieläimen.
Kilpailumatkoihin liittyvät poikkeukset kannattaa tarkistaa suoraan Ruokavirastosta:
Lisätietoja maahantuonnista:
Uutiset
- 18.7.2025Annina Nordström ja Fuzhou ensimmäisissä EM-kilpailuissaan 50 parhaan joukossa
- 18.7.2025Valjakkoajon Nordic Masters Driving Ypäjällä – jokaisen senioriluokan koulukokeen kärjessä suomalaisvaljakko
- 17.7.2025Annina Nordström ja Fuzhou semifinaaliin esteratsastuksen EM-kilpailuissa A Coruñassa
- 17.7.2025Suomalaisvikeltäjille menestystä Flyingen kolmen tähden kilpailussa – Anna Kivistö kolmas 3* yksinvikellyksessä
- 15.7.2025Valjakkoajon Nordic Masters Driving Ypäjän Hevosopistolla – mukana 38 kansainvälistä valjakkoa
- 15.7.2025Kouluratsastuksen Pohjola-finalistit selvillä
- 15.7.2025Annina Nordströmin Fuzhou läpi eläinlääkärintarkastuksesta – ratsukko kilpailee ensimmäisen EM-ratansa huomenna A Coruñassa
- 14.7.2025Askellajiratsastuksen SM - finaalipäivän palkintohuumaa Ypäjällä!
- 13.7.2025Elli Viitala ja Woodcroft Rockstar Pohjola Tourin viimeisen osakilpailun voittoon
- 13.7.2025Ikäluokkien esteratsastuksen EM-kilpailut Riesenbeck – Nita Tolonen lapsiratsastajien henkilökohtaisessa finaalissa