Helsinki Horse Show´ssa aiempaa enemmän luokkatarjontaa suomalaisille
15.8.2025
Helsinki International Horse Show´ssa 26.2.-1.3.2026 on suomalaisratsastajille entistä laajempi valikoima luokkia. Sen mahdollistavat Messukeskuksen laaja pinta-ala ja tapahtumalle myönnetty tukiraha, joiden avulla saadaan rakennettua kaksi täysimittaista kilpailukenttää ja niille omat verryttelyalueet.
Esteratsastuksessa on avattu uusi kansainvälinen 1*-linja 130–135 cm esteillä. Se on suunnattu kotimaiselle kärkitasolle ikäluokkaratsastajia unohtamatta. Kansainvälisen 1*-linjan luokat menevät linjassa edellisellä viikolla kilpailtavan Göteborgin kanssa, jotta kansainvälisten ratsastajien nuoret hevosetkin pystyvät kilpailemaan kaksi viikonloppua peräkkäin.
”Tämä on etenkin kotimaan ratsastajille huippumahdollisuus päästä kilpailemaan kansainvälisesti. Aiemmin on kilpailtu kansallisesti melkein samalla tasolla, mutta kansainvälinen status on pieni, mutta tärkeä lisä, josta olemme kiitollisia”, sanoo estemaajoukkueen kapteeni Mikko Mäentausta.
Kansainvälisellä areenalla kilpaillaan täysipainoisesti torstaiaamusta sunnuntai-iltaan. Myös kouluratsastuksen määrää on lisätty. Kansainvälisen 3* kouluratsastuksen Grand Prix´n ja GP vapaaohjelman lisäksi kilpaillaan kansallisen Winter Cupin finaali ja Small Tour -luokka.
Huippuvalmennusta aiempaa kattavammin
Kilpailujen lisäksi kansainvälisellä areenalla pidetään nyt uutena kaksi reilun tunnin pituista valmennusklinikkaa este- ja kouluratsastuksessa. Tanskalainen huippuratsastaja Daniel Bachmann Andersen pitää kouluklinikan. Bachmann Andersen nähdään myös satulassa, kun hän testaa ja arvioi suomalaisia nuoria hevosia. Esteklinikan vetäjä ilmoitetaan myöhemmin. Niiden lisäksi pidetään tutut lyhyemmät valmennuksen miniklinikat.
Kansallisella areenalla hypätään tutut Amateur Tourin finaaliluokat ja Top 10 -kilpailu. Uuden Pohjola-hallisarjan Road to Helsinki finaalit hypätään Messukeskuksessa Pohjola Bronze Tourissa (125 cm), Pohjola Small Tourissa (115 cm) ja Pohjola Finnhorse Tourissa (100 cm). Hallisarjasta ja sen paikkakunnista tiedotetaan pian tarkemmin.
Täysin uutena tulevat mukaan Western Ranch Trail -kilpailu, valjakkoajon Indoor-kilpailunäytös ja Islanninhevosten askellajikilpailu. OP Uusimaa -keppihevosareenalla hallissa 1 kilpaillaan puolestaan kaikille avoimia kilpailuluokkia, SM-ringin luokkia sekä estekarsinnat Keppihevosten Suomen mestaruuskilpailuihin. Tarjolla on myös vapaata ratsastusta halukkaille. Ja aloitteleville ratsastuksen harrastajille on tarjolla ponitalutusta.
Hevosurheilu Ratsastus -ohjelmalavalla järjestetään Katja Ståhlin johdolla paljon erilaisia haastatteluja, meet&greet -tapaamisia, yhteistyökumppaneiden esityksiä ja panelikeskusteluita.
Tutustu 2026 Helsinki International Horse Show´hun: https://helsinkihorseshow.fi/
Lipunmyynti tapahtumaan on alkanut: LINKKI
Uutiset
- 3.2.2026Helsinki Horse Show´n kansainväliset ratsastajat julkaistu
- 1.2.2026Winter Cupin Superfinaalipaikat ratkesivat Hevosopisto Winter Dressagessa
- 1.2.2026Ville Vaurio ja Dante Grand Prix’n voittoon Ypäjällä
- 26.1.2026Vuoden palkittavat 2025 - äänestä vuoden hevosta ja ratsastajaa
- 25.1.2026Pohjola Hallisarjan viimeinen osakilpailu ratsastettiin Ainossa
- 24.1.2026JuMa Palvelut Oy aloittaa Ratsastajainliiton kilpailukalustovastaavana
- 20.1.2026Ratsastuksen lajien vuoden 2025 valiomerkit jaettu
- 13.1.2026Kouluratsastuksen Winter Cup -sarja jatkui Hyvinkäällä
- 12.1.2026Lajien parhaat urheilijat 2025 valittu – Saana Nieminen paras ratsastaja
- 9.1.2026Hallituksen järjestäytymiskokouksessa päätettiin Hujon ja komiteoiden kokoonpanoista