Hevostallien työ -artikkelikokoelmassa useita tulokulmia sujuvaan työhön
1.12.2022
TTS Työtehoseuran julkaisemaan Hevostallien työ -artikkelikokoelmaan on koottu tietoa ja useita eri näkökulmia hevostallien työn kehittämiseen. Kannustuksena on pysähtyä tarkastelemaan oman tallin työtä: pienikin toimintatavan parannus kertaantuu suureksi hyödyksi, kun työ toistuu päivittäin.
Vermossa 30.11. järjestetyssä Hevostallien työ ja tulevaisuus -seminaarissa katsottiin hevostallien työtä ja tulevaisuutta monilta eri kanteilta. Seminaarin päätöksenä julkaistiin Hevostallien työ -artikkelikokoelma, jossa aiheina ovat Hevoset ja työ -hankkeen työntutkimuksissa tehdyt havainnot mm. tallityön fyysiseen ergonomiaan, aivotyön kuormittavuuteen ja työolosuhteisiin. Tärkeänä osana julkaisua ovat katsaukset ja vieraskynät mm. hevostallien investoinneista, työnantajana toimimisesta, Lean-ajattelusta, työhyvinvoinnista ja työn tulevaisuudesta. Artikkelikokoelman yhteistyöhön on osallistunut asiantuntijoita Suomen Hippoksesta, Suomen Ratsastajainliitosta, Helsingin Yliopistosta, Maaseudun Työnantajaliitosta, HAMKista ja Luonnonvarakeskus Lukesta.
- Hevosalalla keskiössä on hevosten hyvinvointi ja sen tärkeys. Samaan aikaan keskustelu hevosten hyvinvoinnin varmistavan tallityöntekijän hyvinvoinnista on jäänyt vähemmälle huomiolle. Tallityön tiedetään olevan raskasta, mutta silti työtehtävät tehdään useilla talleilla samoin, kuin ne on tehty vuosikymmeniä aikaisemmin, taustoittaa projektipäällikkö Iina Hulkkonen TTS Työtehoseurasta.
TTS Työtehoseuran Hevoset ja työ -kehittämishankkeen tavoitteena on ollut esimerkkien ja hyvien käytäntöjen avulla nostaa esille, miten työtapoja muuttamalla voidaan vaikuttaa työn sujuvuuteen ja työhyvinvointiin. Yhtenä esimerkkinä ovat tallityölle tyypilliset nostot ja kumartelut.
- Kumarruksia syntyy lähes huomaamatta, kun koukataan kärryistä heiniä, napataan tavara lattialta tai hoidetaan hevosen jalkoja. Painavia rehusäkkejä ja juomaämpäreitä nostellaan usein lattiatasosta. Työtä voi helpottaa käyttämällä apuna erilaisia tarttumatyökaluja ja aputasoja. Rehusäkin nosto on huomattavasti ergonomisempaa, jos siinä on kunnolliset kahvat liukkaan pinnan sijasta, kuvailee Hulkkonen.
Tallien työhön on korkea aika kiinnittää huomiota, jotta hevosala pysyy tulevaisuudessakin vetovoimaisena työpaikkana. Kiinnostavaa onkin nähdä, kuinka nopeasti koneellistuminen arkipäiväistyy talleilla. Työtä jo helpotetaan monilla talleilla pienkuormaimilla ja ruokinta-automaateilla.
Hevosalan yrittäjille, työntekijöille, opiskelijoille ja muille hevosalan ammattilaisille suunnattu Hevostallien työ -artikkelikokoelma on maksutta ladattavissa TTS:n julkaisusarjassa ja www.tts.fi/hevosetjatyo -sivuilla.
Lisätietoja: Iina Hulkkonen, TTS Työtehoseura, projektipäällikkö, puh. 0417302268, iina.hulkkonen@tts.fi
Hevoset ja työ -Facebookissa https://www.facebook.com/hevosetjatyo
Työprosessit kuntoon ja tuottavuutta hevosyrityksille - hanke on saanut rahoitusta EU:n maaseuturahastosta, Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelma, Uudenmaan ELY-keskus.
Tiedote: Työtehoseura/ Sirpa Pussinen
Uutiset
- 5.3.2026Ratsastajainliiton puheenjohtaja ja hallitus nauttivat jäsenistönsä luottamusta
- 1.3.2026HIHS 2026 – Steve Guerdat Helsingin maailmancupin voittoon – varmisti paikkansa finaaliin
- 1.3.2026HIHS 2026 - Amateur Tour Top 10 finals presented by Black Horse huipentui Kultajousi areenalla
- 1.3.2026HIHS 2026 – Lassi Lehmusto ja Vekardo tanssahtelivat Winter Cupin voittoon
- 1.3.2026HIHS 2026 – Hän teki sen taas – Jone Illi ja Caprivi 145 cm luokan voittoon
- 1.3.2026HIHS 2026 – Kullo Kender ja Agilero Pohjola Bronze Road to Helsinki voittoon
- 28.2.2026HIHS 2026 – Eiken Sato Helsinki Grand Prix’n voittoon, Jone Illi paras suomalainen
- 28.2.2026HIHS 2026 - Jone Illi liitää jälleen voittoon CSI 1* 140cm presented by Fazer – Grand Prix luokassa
- 28.2.2026HIHS 2026 – Denis Lynch vei jälleen voiton 145 cm luokassa, Jone Illi neljäntenä
- 28.2.2026HIHS 2026 – Mads Hendeliowitz uusi eilisen voittonsa, Ville Vaurio kohensi sijoitustaan