Kanervalta ja Sini Spiritiltä vakuuttava esitys Hagenissa
1.6.2010
Tiedote Team Sini Spirit
Ratsukko sijoittui lauantain Gran Prix-luokassa kahdeksanneksi tuloksella 67,674%, joka on Emman paras tulos kansainvälisellä GP-tasolla tähän asti. Hagenin kilpailuissa esiintyi Euroopan ratsastuseliitti, ja Emma jätti taakseen monta tunnettua ratsukkoa. Emman ja Sini Spiritin suoritus oli tahdikas ja rauhallinen, ainoat virheet tulivat laukkaosuuden sarjavaihdoissa.
Sini Spirit oli aluksi jännittänyt kauden ensimmäisiä ulkona järjestettävien kilpailujen hälinää, mutta keskittyi kilpailupäivänä radalla täydellisesti. Luokan voitti Emman työnantaja ja valmentaja Hubertus Schmidt hevosella Donelly 3 tuloksella 73,744. Luokassa lähti 21 ratsukkoa, josta 15 parasta jatkoi sunnuntain Grand Prix Specialiin.
Sunnuntain Special sujui ratsukolta näyttävästi. Kokonaisvaikutelma oli tahdikas, varma ja rauhallinen. Raviosuudessa Sini Spirit loisti, laukassa on vielä paranneltavaa. Sunnuntain sijoitus oli 11. prosenteilla 68,281. Luokan voitti Ruotsin Tinne Vilhelmson-Silfven Hevosella Favourit (75,00%).
Emma ja Sini Spirit ovat jo työntymässä kansainvälisten kilpailujen kärkijoukkoon. Kokemuksen myötä ratsukko saa lisää varmuutta suorituksiinsa, ja valmentajan Hubertus Schmidtin tuki auttaa ratsukkoa tällä tiellä. Nyt Emma paransi tuloksiaan prosenttiyksikön verran molemmissa luokissa verrattuna edellisiin kansainvälisiin kilpailuihin marraskuussa.
Seuraavaksi Emmalla on edessään lyhyt sairasloma, kun solisluun murtuman jäljiltä poistetaan naula. Sairasloman aikana Emma piipahtaa Suomessa.
Uutiset
- 29.4.2025Opetushevosen hyvinvoinnin vaarantumista tutkitaan
- 29.4.2025Oheisliikuntahaaste keräsi yli 2 miljoonaa askelta Hevoset-messujen viikonloppuna – haasteessa 227 tiimiä mukana
- 27.4.2025Elisabet Ehrnrooth ja Daytona voittoon Ypäjän 3* GP vapaaohjelmassa
- 26.4.2025Anu Sironen ja Fioretto 3* Grand Prix´n voittoon Ypäjällä
- 25.4.2025Kouluratsastuksen Pohjola Tour-sarjat ilahduttavat ympäri Suomen
- 25.4.2025Kansainvälinen koulu- ja parakouluratsastus käynnistyi Ypäjällä
- 22.4.2025Kansainvälistä kouluratsastusta Ypäjällä ensi viikonloppuna
- 16.4.2025Uudistetut ulkokauden Pohjola-sarjat käynnistyvät toukokuussa
- 16.4.2025Heinä ei ole vain ruokaa – se on osa luontaista käyttäytymistä
- 13.4.2025Ratsastajainliiton kevätkokous pidettiin Tampereella