Katja Karjalainen on aloittanut valmistautumisen Rio de Janeiroon
25.3.2013
Katja Katjalainen ja Vi' mann, kuva Suvi Tuomela.
Katja Karjalainen on aloittanut valmistautumisen Rio de Janeiroon
Lontoon olympialaisten hopeamitalisti, MM- ja EM-pronssimitalisti ja seitsenkertainen PM-mitalisti Katja Karjalainen on aloittanut valmistautumisen Rio de Janeiron paralympialaisiin. Talvella Linnan juhliin ja Suomen Urheilugaalaan kutsuttu ratsastaja on saanut uutta puhtia ja harjoittelurauhan valtion urheilija-apurahan ja uuden yhteistyökumppanin kautta.
Karjalainen, 50, solmi viime viikolla nelivuotisen yhteistyösopimuksen 130-vuotiaan perheyhtiö Oy Woikoski Abn kanssa. Yhteistyön myötä Karjalainen on panostanut tulevaisuuteen ostamalla uuden kouluhevosen, 6-vuotiaan Vi’ mannin. Hevonen löytyi Stella Hagelstamin tallista Porvoosta. Tanskalaisruunan isä on kouluratsastaja Mikaela Lindhin kouluttama ja kilpailuttama ori Versace, nykyään hevonen tunnetaan nimellä Glock’s Valentino.
- Tavoitteena on, että olemme ratsukkona valmiita Riossa. Parasta hevosessa ovat sen askellajit, erityisesti käynti, josta se on saanut Tanskassa nuorten hevosten laatuarvosteluissa tuomareilta kiitettäviä arvosanoja, kertoo Karjalainen.
Lähitulevaisuuden tärkein tavoite on tutustua hevoseen ja päästä sen kanssa yhteistyöhön. Vi’ mann on nuoresta iästään huolimatta maltillinen ja miellyttävä, mutta sen täytyy hyväksyä uusi ratsastajansa ja vammaisratsastuksen vaatimukset.
- Hevonen kyllä ensimmäisellä kokeilukerralla tuntui ihmettelevän, että mikä sillä on selässään, ja mitä se ratsastaja oikein tekee. Se pysyi kuitenkin rauhallisena ja tyynenä.
Kaasuja valmistava Woikoski valitsi Karjalaisen hänen taustansa, elämänasenteensa, yhteisten arvojen ja suomalaisuuden vuoksi. Yhteistyösopimus jatkaa Woikosken vanhaa hevosperinnettä, sillä Palmbergin perheessä on aina ollut hevosia ja on edelleen. Karjalaisen hevoset Rosie ja Vi’ mann tulevat sopimuksen myötä kantamaan Woikoski-etuliitettä.
- On mahtava kunnia päästä edustamaan perinteikästä perheyhtiötä. Taustani anestesia- ja tehosairaanhoitajana yhdistää minut lääkekaasujakin valmistavaan yritykseen, toteaa Karjalainen.
Paralympiaratsu Rosie oli syksyllä sairaslomalla, mutta on jo takaisin valmennuksessa. Alkanut kilpailukausi on näillä näkymin 15-vuotiaan tamman viimeinen. Vi’ mannin on tarkoitus ottaa vähitellen ensi vuonna sen paikka kansainvälisissä kilpailuissa. Karjalaisella on Tanskan EM-kilpailuissa Rosien kanssa tavoitteena tietty prosenttitulos, muuta hän ei suostu paljastamaan. Tamman kuntoutuminen ja vahvistuminen kilpailukuntoon ovat vielä kesken.
Karjalainen on menneen talven aikana käynyt myös silmäleikkauksessa, jonka seurauksena hän erottaa taas värejä. Toisaalta lähinäkö heikentyi merkittävästi ja leikattu silmä näkee eri kohdasta kuin aiemmin.
- Koska näen nyt eri kohdasta silmää, on istuntani pielessä päänasennosta lähtien. Toisaalta uuden oppiminen on mukavaa, se on tämän tekemisen suola, tai olisiko se jano, naurahtaa periksi antamaton Karjalainen.
Uutiset
- 15.6.2025Pohjola Gold Grand Prix Pipsa Koskelle – myös Sani Illi voittoon
- 15.6.2025Ratsastuksenopettajien mestaruudet ratkaistiin Ypäjällä
- 14.6.2025Esteratsastuksessa lauantaina kolme Pohjola-osakilpailua
- 14.6.2025Kouluratsastuksen Pohjola Grand Tour Kati Kalliolle ja Radcliffille
- 14.6.2025Ypäjä Paavo ja Helkky Ylönen voittoon Prestige Cupissa Ypäjällä
- 12.6.2025Asetus hevosten hyvinvoinnista astuu voimaan tammikuussa 2026
- 12.6.2025Suomalaisratsastajat nousussa maailmanlistoilla
- 9.6.2025Yli 70 ratsastajaa edustaa Suomea pohjoismaisissa mestaruuksissa
- 8.6.2025Jonna Aaltonen ja Laura Kangasniemi kohti parakouluratsastuksen EM-kilpailuita
- 7.6.2025Suomen Nations Cup -maajoukkue Longines EEF -sarjan semifinaaleihin