Kouluratsastuksen Horse&Rider Junioricup ja Ponicup käynnistyivät Jyväskylässä

31.5.2025

Laajavuoren Ratsukot ry järjesti kouluratsastuksen kansalliset ja aluekilpailut 24.-25.5. Jyväskylässä. Kilpailuissa järjestettiin myös Horse&Rider Junioricupin ensimmäinen osakilpailu helppo A -tasolla. Sen voitti Hanna Anttila hevosellaan Paron Fürst Glauben, KYIF ratsastusseurasta tuloksella 66.875 prosenttia. Ponicupin voittaja oli Aliisa Jalasvaara ja Metty's Wanessa May Oulun Ratsastajista tuloksella 69.659 prosenttia.

Hanna Anttila ja Paron Fürst Glauben. Kuvat Janette Toivonen.

 

Anttila sai voitostaan 25 sarjapistettä. Sarjan seitsemän parasta ratsukkoa pääsee finaaliin, joka järjestetään 2.-3.8. Helsingissä. Tuloksissa huomioidaan neljä parasta sijoitusta.

Jyväskylän osakilpailussa Pihla Tarvainen ja Flex, Ratsastusseura Win Winistä oli toinen tuloksella 64.107 ja Pinja Lehtimäki ja Converss, Perhonjokilaakson Ratsastajista kolmas tuloksella 63.839 prosenttia. Horse&Rider Junioricupin seuraava osakilpailu on 7.6. Porvoossa. Osakilpailuja on yhteensä seitsemän.

Ponicupin osakilpailun kolmen kärki palkintojenjaossa.

 

Ponicupin helppo B -tasolla kolmen kärki oli Aliisa Jalasvaara ja Metty's Wanessa May (69.659 %) Oulun Ratsastajista, Beeda-Liina Husu ja Pin Rock's Cardamine (68.409) Etelä-Karjalan Urheiluratsastajista ja Erin Puttonen ja Pont Y Mynydd Elfriniel (67.728) Jyvässeudun Ratsukoista.

Myös Ponicupin finaaliin pääsevät sarjan seitsemän osakilpailun seitsemän parasta ratsukkoa. Ponicupin osakilpailut kilpaillaan samoilla paikkakunnilla kuin Horse&Rider Junioricupin, ja finaali on myös 2.-3.8. Helsingissä.

Paljon onnea voittajille ja sijoittuneille!

Kaikki tulokset: LINKKI  

Sarjakilpailusäännöt 2025: http://ratsastus.fi/materiaalit/sarjakilpailusaannot/
Sarjakilpailutulokset 2025: https://www.ratsastus.fi/kilpailu-ja-valmennus/tulokset/sarjakilpailutulokset-2025/