Kouluratsastuksen Pohjola Grand Tour käynnistyi Elli Viitalan ja Woodcroft Rockstarin voitolla
3.5.2025
Kansallisen kouluratsastuksen pääsarja Pohjola Tour käynnistyi ensimmäisellä osakilpailulla Woikoskella. Sarjoista korkeimmalla tasolla kilpailtavan Pohjola Grand Tourin osakilpailun voitti Elli Viitala ratsulla Woodcroft Rockstar. Pohjola Small Tourilla voittoon Satu-Maria Jauhianen ja Miss Manley Hs ja suomenhevosten Pohjola Finnhorse Tourilla Jenna Hiltunen ja Pörnä-Loisto.

Intermediate A tasolla ratsastetun Pohjola Grand Tourin ensimmäisen osakilpailun voitti Seinäjoelta kotoisin oleva Elli Viitala 18-vuotiaalla hannoverilaisella ruunalla Woodcroft Rockstar. Ratsukon tulos osakilpailussa oli 65,343 %. Viitala ja Woodcroft Rockstar ovat sekä vuoden 2024 senioreiden SM-hopeamitalistit, että viime vuoden Pohjola Grand Tour sarjavoittajat.
”Woikoskelle on aina mukava tulla kilpailemaan, täällä on hienot puitteet. Tänään radalla oli onnistumisia, mutta myös parannettavaa, olen kuitenkin hyvissä tunnelmissa, ihanaa että ulkokausi on alkanut”, Viitala kertoo tunnelmat tuoreeltaan paikan päältä.
Woodcroft Rockstart on kokenut konkari, jota sen ratsastaja sekä omistaja Viitala kuvailee teräsvaariksi.

”Woodcroft Rockstar tuntuu olevan teräspapparainen, joka jaksaa edelleen paiskia töitä ja treenata. Se on kauhean kiva hevonen ja tykkään siitä kovasti. Tehdään sen kanssa nyt nämä kaksi toukokuun Pohjola Grand Tour osakilpailua, tavoitteena on tehdä alkukausi mahdollisimman hyviä ratoja ja kyllä senioreiden SM-kilpailu on loppukauden tavoitteena”, Viitala kertoo.
Toiseksi osakilpailussa ratsasti Jyväskylästä kotoisin oleva Vilma Vajanto 13-vuotiaalla ruunalla Dalcanton. Vajanto edustaa Jyvässeudun Ratsukoita.
”Prosentit eivät tänään vielä päätä huimanneet, mutta mahtui radalle myös hyviä pätkiä. Laukanvaihtosarjoissa sekä pirueteissa oli tänään rikkeitä, joka rokotti pisteitä. Harjoitukset jatkuvat ja kauden tavoitteena on löytää itsevarmuus näihin Intermediate A-tason luokkiin”, Vajanto kertoo.
Pohjola Small Tourin osakilpailuvoittoon Satu-Maria Jauhianen ja Miss Manley Hs
Pohjola Small Tourin ensimmäinen osakilpailu ratsastettiin Prix St Georges tasoisella ohjelmalla, jonka voittoon ratsasti Helsingistä kotoisin oleva Satu-Maria Jauhianen tanskalaissyntyisellä punaruunikonkirjavalla tammalla Miss Manley Hs. Helsingin Ratsastajia edustavan ratsukon tulos osakilpailussa oli 66,912 %.
Toiseksi osakilpailussa ratsasti Dressage Team Traversia edustava helsinkiläinen Sinna Sarlos tammalla Sunny Lady, ja kolmanneksi Porvoon Mustangia edustava Inka Heikura FWB-ruunalla Breakdancer.
Suomenhevosten Pohjola-sarjassa kärkeen Jenna Hiltunen ja Pörnä-Loisto
Suomenhevosille suunnattu Helppo A-tasolla kilpailtava Pohjola Finnhorse Tour käynnistyi hyvinkääläisen Jenna Hiltusen ja Pörnä-Loiston voitolla. Pörnä-Loisto on vuonna 2013 syntynyt ruuna, jonka isä on Lastun Leka. Hyvinkään Urheiluratsastajia edustavan ratsukon voittotulos Woikoskella oli 67,372 %.
Toiseksi osakilpailussa ratsasti Seinäjoelta kotoisin oleva Etelä-Pohjanmaan Urheiluratsastajia edustava Paula Lehtovaara 17-vuotiaalla ruunalla Ässän Onni, ja kolmanneksi Woikoskella sijoittui vantaalainen Hyvinkään Urheiluratsastajia edustava Kira Kanerva 11-vuotiaalla tammalla Lorelei.
Pohjola Rising Star Tour startattiin Iida-Maria Koposen ja Royal Hurricanen tahdissa
Vaativa B-tasolla kilpailtava Pohjola Rising Star Tour käynnistyi Porvoosta kotoisin olevan Iida-Maria Koposen, 16, ja FWB-tamma Royal Hurricanen osakilpailuvoitolla. Porvoon Mustangia edustavan ratsukon tulos oli 67,500 %.
Toiseksi osakilpailussa ratsasti kuopiolainen Riina Colliander FWB-tammallaan Butterfly Tirlittan tuloksella 66,833 % ja kolmanneksi mikkeliläinen Kaisa Pulkkinen ratsulla Backstages Amanda tuloksella 65,778 %.
Kouluratsastuksen Pohjola-sarjan toinen osakilpailu ratsastetaan Myrkyn Ratsukarnevaaleilla Karijoella 23.–25.5. Lisätietoja Pohjola-sarjoista löydät täältä.
Nuori mieli urheilussa vastuullisena valmentajana palkittiin Laura Sassi
Osana Pohjola Vakuutuksen ja Mieli ry:n Nuori mieli urheilussa-toimintaa SRL palkitsee kaikissa este- ja kouluratsastuksen Pohjola-sarjojen osakilpailuissa yhdessä Pohjola Vakuutuksen kanssa osakilpailun vastuullisimman valmentajan. Valinnan palkittavasta valmentajasta tekee kilpailun toimihenkilöstö yhdessä kilpailujärjestäjän ja liiton edustajan kanssa, ja valinta perustuu esimerkilliseen toimintaan ikäluokkaratsastajien parissa.
Woikosken osakilpailussa vastuullisimman valmentajan palkinnon sai Laura Sassi. Kempeleeltä kotoisin oleva Sassi valmentaa ikäluokkaratsastaja Senni Tolosta, 20, joka oli kilpailussa ratsunsa Royal Dandyn kanssa nuorten ratsastajien Prix St Georges luokassa ensimmäinen.
Nuori mieli urheilussa sisältöihin voit tutustua tarkemmin täällä.

3.5. Kansallisia kouluratsastustuloksia, Pohjola-sarja 1. osakilpailu, Woikoski
Pohjola Grand Tour 1. osakilpailu, FEI Intermediate A 2022
Lähti 7, sijoittui 2
1) Elli Viitala / Woodcroft Rockstar, KORSHOLMS, 65,343 %
2) Vilma Vajanto / Dalcanton, JSR, 62,402 %
Pohjola Small Tour 1. osakilpailu, FEI Prix St Georges 2022
Lähti 13, sijoittui 4
1) Satu-Maria Jauhiainen / Miss Manley Hs, HR, 66,912 %
2) Sinna Sarlos / Sunny Lady, DTT, 65,147 %
3) Inka Heikura / Breakdancer, POM, 65,098 %
Pohjola Rising Star Tour 1. osakilpailu, FEI Junioreiden esiohjelma 2022
Lähti 17, sijoittui 5
1) Iida-Maria Koponen / Royal Hurricane, POM, 67,500 %
2) Riina Colliander / Butterfly Tirlittan, SiRa, 66,833 %
3) Kaisa Pulkkinen / Backstages Amanda, MRS, 65,778 %
Pohjola Finnhorse Tour 1. osakilpailu, Helppo A:6 2022
Lähti 13, sijoittui 4
1) Jenna Hiltunen / Pörnä-Loisto, HyvUra, 67,372 %
2) Paula Lehtovaara / Ässän Onni, E-PUR, 66,282 %
3) Kira Kanerva / HyvUra, Lorelei 66,154 %
Täydet tulokset: LINKKI
Uutiset
- 17.6.2025Alina Huovinen Garcia kilpailee 21.6. matkaratsastuksen EM-kilpailussa
- 17.6.2025Suomi Nations Cupin semifinaalissa tavoittelemassa Longines EEF -sarjan finaalipaikkaa
- 16.6.2025Kenttäratsastuksen sarjakilpailuja kilpailtiin Keravalla
- 15.6.2025Onnistunut viikonloppu Henri Ruosteelle Tiffanys Diamondilla
- 15.6.2025Pohjola Gold Grand Prix Pipsa Koskelle – myös Sani Illi voittoon
- 15.6.2025Ratsastuksenopettajien mestaruudet ratkaistiin Ypäjällä
- 14.6.2025Esteratsastuksessa lauantaina kolme Pohjola-osakilpailua
- 14.6.2025Kouluratsastuksen Pohjola Grand Tour Kati Kalliolle ja Radcliffille
- 14.6.2025Ypäjä Paavo ja Helkky Ylönen voittoon Prestige Cupissa Ypäjällä
- 12.6.2025Asetus hevosten hyvinvoinnista astuu voimaan tammikuussa 2026