Kyra Kyrklundin ratsu Max voi hyvin
1.6.2010
Kouluratsastaja Kyra Kyrklundin olympiaratsu, ruuna Max, on ollut aamusta alkaen kuumeeton Hongkongissa Sha Tinin ratsastuksen olympiapaikalla. Hevoselle nousi kuume maanantaina, joka jatkui lievempänä tiistaina ja keskiviikkona hevosella oli vielä hieman kohonnut ruumiinlämpö.
Kyra ja Max kotona Snow Hill Farmilla
ennen matkaa, kuva Ulla Lingren Fagerholm.
- Seuraamme tilannetta edelleen ja lähdemme hevosen ehdoilla pikkuhiljaa liikkeelle ja kohti normaalia treeniä, Suomen ratsastuksen joukkueenjohtaja Aki Ylänne kertoo. Ratsukolla on viikko aikaa ennen ensimmäistä kisastarttia torstaina 14. elokuuta.
- Max on fyysisesti erinomaisessa kunnossa, eläinlääkäreiden mukaan monissa vertailuarvoissa se vastaa jopa kenttähevosta, Ylänne sanoo. Ennen Hongkongia Maxille rakennettiin kovaa kuntoa normaalivalmennuksen ohella mm. kumpuilevassa maastossa säännöllisesti kiipeilemällä.
Suomen tiimi on täydentynyt kokonaisvahvuuteensa Maxin fysioterapeutin Tuula Pursiaisen saavuttua tänään kisapaikalle. Hän on erinomainen tuki hevosen kisakuntoon valmistelussa.
Hevosten eläinlääkärintarkastus on sunnuntaina 10. päivä. Kilpailu käynnistyy keskiviikkona 13. elokuuta Grand Prix -ohjelmalla, mutta Kyrklund ja Max ovat lähtövuorossa vasta torstaina 14. päivä, koska ratsukko on korkealla sijalla rankinglistoilla.
Kyseessä on Kyrklundin kuudes olympiakilpailu. Hänet on valittu Suomen olympiajoukkueeseen kahdeksan kertaa, mutta osallistuminen on estynyt kahdesti hevosen loukkaantumisen ja sairastumisen vuoksi.
Uutiset
- 1.8.2025Juniorikoulujoukkue onnistui omalla tasollaan EM-kilpailuissa
- 30.7.2025Kouluratsastuksen Pohjola-sarja huipentuu finaaleihin Ruskeasuon remontoidulla Olympiakentällä
- 29.7.2025Ratsastajainliiton uutta maajoukkuejohtoa nimetty – kansainvälisiä lisäyksiä vielä tulossa
- 27.7.2025Valtteri Gundersby ja Clavina Y Myrkyn Pohjola GP’n parhaat, Vilma Leppäkangas ja Paletin Liekki vuoden 2025 suomenhevosvoittajat
- 26.7.2025Myrkyn Pohjola viikonloppu käyntiin - Tervonen, Korhonen ja Tapani Pohjola-osakilpailuissa voittoon
- 24.7.2025Vikellyksen nuorten ja junioreiden MM-kilpailut ja senioreiden EM-kilpailut Itävallan Stadl Paurassa ensi viikolla
- 23.7.2025Esteratsastuksen Suomen mestaruuskilpailut siirretään Ypäjän Black Horse Areenalle
- 23.7.2025Koko maan kattavat Tallille! -tapahtumat käynnistyvät jälleen
- 22.7.2025Suomella mukana juniorijoukkue kouluratsastuksen ikäluokkien EM-kilpailuissa Le Mans’ssa
- 20.7.2025Kansallisen tason kenttäratsastuskilpailu Ranskalainen viikonloppu toi joukkue-SM -kisahuuman Lempäälään ja Tampereelle