Lännenratsastaja Satu Olkkoselle menestystä Ruotsissa
11.6.2022
Hyvinkään Ratsastajia edustava Satu Olkkonen kilpaili menestyksekkäästi lännenratsastuksessa Ruotsin Grevagårdenissa NSBA Celebration 2022 –kilpailussa. Mukaan tarttui voitto AQHA trail openissa, voitto ja 2. sija AQHA amateur trailissä, 2. sija AQHA L1:ssä sekä 4. sija all breed Open trailissä.
Olkkonen kilpailee all around –lajissa trailissä, jossa suoritetaan erilaisia puomein rakennettuja tehtäviä. Tuomareina toimivat arvostetut Rick ja Maj-Britt Le May. “Radat olivat pitkiä ja hankalia. Trail Openissa oli 45 ylitystä.” Olkkonen kertoo. Ratsuna hänellä oli quartertamma KH Smoke N Hailey. Hän kehuu 7-vuotiasta hevostaan kertoen sen olevan kilpahevonen, joka osaa matkustaa ja olla kilpailupaikalla kuin kotonaan. “Hienot kisat, hienoja hevosia ja ystävällisiä ihmisiä. Kaikki sujui hyvin ja helposti. Grevagården on paikkana loistava. Ensi vuonna menen ehdottomasti uudestaan!”
Teksti: Annika Särkänmäki
Uutiset
- 25.9.2026HUJO:n puheenjohtaja Satu Väihkönen ojentaa kapulan Noora Pentille
- 25.9.2026Axel Lindberg i Sportliv i helgen och på Yle Arenan
- 13.9.2026Vikellyksen SM – Alangolle senioreiden lajimestaruus ja Välitalolle junioreiden SM-kulta
- 13.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Norhalle ja seniorijoukkueelle hopeaa, nuorille ja junioreille joukkuepronssia, Moisalalle luokkavoitto
- 12.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Nuoret ja junioriratsastajat huippuvireessä
- 12.9.2026Estejuniorijoukkue nappasi voiton Nations Cupin Challenge Cupissa
- 11.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Nuorten ja junioreiden joukkue jatkaa kärjessä koulukokeen jälkeen
- 10.9.2026Kenttäratsastuksen PM-joukkueet nimetty – kisa käynnistyy perjantaina
- 10.9.2026Hevosvaltiopäivät 2026 – Hevosalalla on nähtävissä paljon potentiaalia
- 7.9.2026MM München – Valjakkojoukkue nousi aina 11. tilalle