Mikkonen upeaan voittoon
1.6.2010
Arja Mikkonen ja S.G.Oberon ajoivat voittoon kansainvälisessä korkeimman tason valjakkokisassa Tsekissä.
Mikkonen kertoo, että kilpailu sujui alusta loppuun asti hyvin, ja hevonen toimi erinomaisesti. Jo 18-vuotias ajokki oli innokas, mutta kuuliainen, vaikka olosuhteet olivat vaikeat. Kouluosuus oli vielä kuivalla säällä, mutta sen jälkeen satoi niin, että kisa muodostui raparalliksi. Mutavellissä täytyi ajaa varovasti.
Mikkosen ja Oberonin kisakausi jatkuu kohti elokuisia Ruotsin mestaruuskisoja ja elokuun lopun MM-kilpailuja. 18-vuotias hevonen ei ole enää nuori, mutta ei liian iäkäskään.
- Minusta ikää ei huomaa kuin ehkä jossain ravilisäyksissä, jotka ei ehkä ole samat kuin kymmenen vuotta sitten.
Tärkeintä on hevosen innostuksen säilyminen.
- Yhä edelleen tää kilpaileminen on kivinta, mita tää tietää, Mikkonen kertoo pitkäaikaisesta kilpakumppanistaan.
Tulokset Nebanice CAI-A
1. Arja Mikkonen - S.G. Oberon FIN 126,13
2. Johan Herner - Belmonda SWe 134,88
3. Susanne Leibetseder - Farao AUT 134,92
Uutiset
- 3.8.2025Juniorikouluratsastajamme jatkoivat tasaisia suorituksiaan EM-kilpailuissa
- 2.8.2025Suomelle matkaratsastuksen Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa ikäluokkien joukkuehopeaa
- 2.8.2025Suomalaisvikeltäjille arvokasta arvokilpailukokemusta Itävallan Stadl Paurasta
- 1.8.2025Juniorikoulujoukkue onnistui omalla tasollaan EM-kilpailuissa
- 30.7.2025Kouluratsastuksen Pohjola-sarja huipentuu finaaleihin Ruskeasuon remontoidulla Olympiakentällä
- 29.7.2025Ratsastajainliiton uutta maajoukkuejohtoa nimetty – kansainvälisiä lisäyksiä vielä tulossa
- 27.7.2025Valtteri Gundersby ja Clavina Y Myrkyn Pohjola GP’n parhaat, Vilma Leppäkangas ja Paletin Liekki vuoden 2025 suomenhevosvoittajat
- 26.7.2025Myrkyn Pohjola viikonloppu käyntiin - Tervonen, Korhonen ja Tapani Pohjola-osakilpailuissa voittoon
- 24.7.2025Vikellyksen nuorten ja junioreiden MM-kilpailut ja senioreiden EM-kilpailut Itävallan Stadl Paurassa ensi viikolla
- 23.7.2025Esteratsastuksen Suomen mestaruuskilpailut siirretään Ypäjän Black Horse Areenalle