Pantsu jatkaa sijalta yksitoista
1.6.2010
Piia Pantsu jatkaa sijalta yksitoista
Syksyn maailmanmestaruuskilpailuun valmistautuva Piia Pantsu ratsasti hevosellaan Ypäjä Karuso Luhmühlenin neljän tähden kenttäkilpailun kouluratsastuskokeessa tuloksen 65,18 % enimmäispisteistä. Kun tulos muutetaan kenttäratsastuksen pisteiksi, hän vie lauantain maastokokeeseen mukanaan 52,50 pistettä. Koulukokeen jälkeen kilpailua johtaa Saksan Bettina Hoy hevosellaan Ringwood Cockatoo. Ratsukko lähtee maastokokeeseen pisteillä 37,40.
Luhmühlen on ainoa neljän tähden kilpailu Pantsun ja Ypäjä Karuson ohjelmassa ennen elokuun lopulla Aachenissa, Saksassa käytäviä MM-kilpailuja, jossa ratsukolla on henkilökohtainen pronssimitali puolustettavanaan neljän vuoden takaa. Viikko sitten Pantsu sijoittui Ruotsissa kansallisessa kenttäratsastuskilpailussa Ypäjä Karuson kanssa toiseksi.
Olosuhteet Luhmühlenissä ovat runsaiden sateiden johdosta vaikeat. Kilpailun tuomaristo päätti jo keskiviikkona lyhentää lauantain maastoesterataa 1000 metrillä ja poisti radalta viisi estettä, jotta ratsukoille voitaisiin tarjota turvalliset olosuhteet. Maastokokeen jälkeen kilpailu päättyy sunnuntaina rataesteratsastuskokeeseen.
Kilpailuun osallistuu 31 ratsukkoa, heidän joukossaan on mm. tämän kevätkauden ehdoton ykkönen Andrew Hoy, joka voitti sekä USA:ssa Lexingtonin että Britanniassa Badmintonin neljän tähden kilpailut vain muutama viikko sitten. Andrew Hoy ratsasti koulukokeessa seitsemänneksi.
Luhmühlen on Pantsulle tuttu kilpailupaikka. Hän on voittanut kilpailun kolmasti. Kaksi kertaa voittoratsuna oli Cyna ja kerran Ypäjä Karuso.
Lauantain maastokoe alkaa klo 14.15 ja päättyy noin klo 18.00.
Väliaikatulokset, koulukoe, 31 lähti:
1) Bettina Hoy Ringwood Cockatoo, Saksa 37,40, 2) Frank Ostholt Air Jordan 2 Saksa, 41,10, 3) Lucinda Fredericks Headly Britannia, Australia 41,50,…11) Piia Pantsu Ypäjä Karuso, Suomi 52,20.
Uutiset
- 25.9.2026HUJO:n puheenjohtaja Satu Väihkönen ojentaa kapulan Noora Pentille
- 25.9.2026Axel Lindberg i Sportliv i helgen och på Yle Arenan
- 13.9.2026Vikellyksen SM – Alangolle senioreiden lajimestaruus ja Välitalolle junioreiden SM-kulta
- 13.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Norhalle ja seniorijoukkueelle hopeaa, nuorille ja junioreille joukkuepronssia, Moisalalle luokkavoitto
- 12.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Nuoret ja junioriratsastajat huippuvireessä
- 12.9.2026Estejuniorijoukkue nappasi voiton Nations Cupin Challenge Cupissa
- 11.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Nuorten ja junioreiden joukkue jatkaa kärjessä koulukokeen jälkeen
- 10.9.2026Kenttäratsastuksen PM-joukkueet nimetty – kisa käynnistyy perjantaina
- 10.9.2026Hevosvaltiopäivät 2026 – Hevosalalla on nähtävissä paljon potentiaalia
- 7.9.2026MM München – Valjakkojoukkue nousi aina 11. tilalle