Positiivinen doping-näyte kansallisessa kilpailussa - testejä tehdään myös alue- ja seurakilpailuissa
3.5.2023
Vuoden ensimmäinen kilpahevosen antama positiivinen dopingnäyte on tullut esiin kansallisessa kilpailussa. Tapauksessa epäillään rikotun hevoselle asetettuja lääkityssääntöjä, joilla varmistetaan hevosen hyvinvointi kilpailutilanteessa. Asian käsittely on vielä kesken.
”Hevosen terveyden ja hyvinvoinnin kustannuksella ei lähdetä kilpailemaan”, summaa asian Suomen kansainvälisen tason doping-testaaja, eläinlääkäri Liisa Harmo.
Vastuulliseen toimintaa kuuluu hevosen hyvinvoinnin edistäminen kaikessa toiminnassa. Hevosia testataan vuosittain säännöllisesti kansainvälisissä ja kaikissa kotimaisissa kilpailuissa; kansallisissa, alue- ja seurakilpailuissa, kaikissa lajeissa. Kilpailuissa noudatetaan eläinsuojelulain ja Ratsastajainliiton sääntöjä, asetuksia, määräyksiä ja ohjeita, jotka on synkronisoitu pääosin yhteen Kansainvälisen Ratsastajainliiton, FEIn, sääntöjen kanssa.
Hevosten kiellettyjen aineiden lista on Suomessa sama kuin FEIn kiellettyjen aineiden lista (http://www.feicleansport.org / https://inside.fei.org/fei/cleansport/horses), mutta poikkeuksena meillä kiellettyjen aineiden listaan lisätään myös antibioottien käyttö. Kansallisia ja muuta SRL:n alaista toimintaa koskevat ohjeet ja määräykset löytyvät kilpailusääntöjen yleisestä osasta.
Ratsastaja on aina vastuussa hevosensa hyvinvoinnista
Vastuuhenkilönä on hevosen ratsastaja tai valjakkoajaja. Alle 15-vuotiaan ratsastajan tai valjakkoajajan kohdalla vastuuhenkilönä on hänen holhoojansa. Suomen eläinkilpailujen antidopingtoimikunta (EKADT) on asiantuntijaelin, joka käsittelee ilmi tulleet tapaukset ja antaa niistä lausunnon.
Lisätietoa:
Reilu Peli ja hevosen hyvinvoinnin eettiset säännökset urheilussa
Uutiset
- 6.7.2026MM Aachen 2026 – MM-ehdokkaat esitetty viidessä lajissa
- 6.7.2026Sonja Mäkelä on Operagames-voittaja 2026 – ja paljon paljon muuta
- 5.7.2026Annina Nordströmille ja Fuzhoulle GP-sijoitus CSIO3* Peelbergenissä
- 5.7.2026Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi – Stella Hagelstam ja Hagels Prince Nassak keräsivät kokemusta
- 4.7.2026Satu-Maria Jauhiainen ja Miss Manley Hs Pohjola Grand Tourin voittoon Lappeenrannassa
- 4.7.2026Keravan kenttäratsastuskilpailut olivat onnistuneet
- 3.7.2026Ruosteelle erinomainen MM-valmistelu Hagenin 4* Grand Prix’ssä
- 3.7.2026Esteratsastuksen Nations Cup semifinaali Peelbergenissä – Suomi karsiutui finaalista kovassa seurassa
- 3.7.2026Nuorten maajoukkue nimetty valjakkoajon EM-kilpailuihin
- 1.7.2026Ratsastajainliiton hallitus eroaa – myös Kyra Kyrklund vetäytyy