Ratsujen suoritusmerkit ja jalostusarvokirjaimet 2009
1.6.2010
Tiedote: Suomen Hippos 17.12.
Ratsuhevosille ja poneille myönnetyt suoritusmerkit ja jalostusarvokirjaimet
Suomen Hippoksen Ratsu- ja ponivaliokunnalta on mahdollisuus anoa vuosittain kilpailu- ja jalostusmenestykseen perustuvia suoritusluokkamerkkejä sekä jalostusarvokirjaimia kantakirjaan hyväksytyille ratsuhevosille ja poneille. Tänä vuonna valiokunta myönsi yhteensä 13 suoritusluokkamerkkiä ja 44 jalostusarvokirjainta.
Suoritusluokkamerkeissä tasot etenevät yhdestä tähdestä aina korkeimpaan, kolmen tähden tasoon. Kullekin tasolle on määritelty vähimmäisvaatimukset ravi- tai ratsastuskilpailuissa saavutetuille tuloksille. Suoritusluokkamerkkien myöntämisperusteet on kirjattu jalostusohjesäännön liitteeseen linkki.
Jalostusarvokirjaimien kohdalla oriit ja tammat palkitaan jälkeläistulostensa perusteella. Arvokirjaimet ovat B, AB ja A, joista viimeisin on korkein. Lisäksi A-arvokirjaimen saavuttanut ori tai tamma voidaan nostaa valioluokkaan tietyin ehdoin. Jalostusarvokirjainten myöntämisperusteet linkki.
Seuraaville tammoille ja oriille myönnettiin suoritusluokkamerkinnät (2009):
Uutiset
- 14.6.2025Esteratsastuksessa lauantaina kolme Pohjola-osakilpailua
- 14.6.2025Kouluratsastuksen Pohjola Grand Tour Kati Kalliolle ja Radcliffille
- 14.6.2025Ypäjä Paavo ja Helkky Ylönen voittoon Prestige Cupissa Ypäjällä
- 12.6.2025Asetus hevosten hyvinvoinnista astuu voimaan tammikuussa 2026
- 12.6.2025Suomalaisratsastajat nousussa maailmanlistoilla
- 9.6.2025Yli 70 ratsastajaa edustaa Suomea pohjoismaisissa mestaruuksissa
- 8.6.2025Jonna Aaltonen ja Laura Kangasniemi kohti parakouluratsastuksen EM-kilpailuita
- 7.6.2025Suomen Nations Cup -maajoukkue Longines EEF -sarjan semifinaaleihin
- 5.6.2025Suorita uusia hevostaitomerkkejä!
- 4.6.2025Hevosopisto Summer Festival ja PM-kisat Ypäjällä kesäkuussa