Reilun Pelin teemavuosi: Yhtä jalkaa kiusaamista vastaan
25.4.2018
Reilun Pelin teemavuosi: Yhtä jalkaa kiusaamista vastaan
Reilu Peli on liiton teemavuosi vuonna 2018. Ratsastajainliitto haastaa kaikki ratsastusseurat- ja tallit mukaan Yhtä jalkaa – kiusaamista vastaan -kampanjaan.
Ratsastajainliiton jäsenseurat ja -tallit, jotka haluavat olla mukana kampanjassa, lähettävät tiedon mukanaolostaan SRL:n toimistoon Nina Kaipiolle (nina.kaipio@ratsastus.fi).
Jokainen mukana oleva seura tai talli sitoutuu seuraavaan: 
1. Seura/talli laatii omat pelisäännöt kiusaamisen ehkäisemiseksi. Pelisäännöt ovat näkyvissä seuran/tallin ilmoitustaululla ja nettisivuilla.
2. Seura/talli järjestää erillisen vanhempainillan, jossa käydään läpi Yhtä jalkaa – Ratsastuksen Reilu Peli -oppaan sisältöjä.
3. Seura/talli järjestää vuoden aikana palkitsemisjuhlan, jossa valitaan vähintään yksi #ReiluRatsastaja ja #ReiluToimija.
Ratsastajainliitto julkaisee kaikki kampanjassa mukana olevat seurat ja tallit nettisivuillaan. Kaikki mukana olevat seurat ja tallit palkitaan vuoden 2018 lopussa.

Uutiset
- 6.7.2026MM Aachen 2026 – MM-ehdokkaat esitetty viidessä lajissa
- 6.7.2026Sonja Mäkelä on Operagames-voittaja 2026 – ja paljon paljon muuta
- 5.7.2026Annina Nordströmille ja Fuzhoulle GP-sijoitus CSIO3* Peelbergenissä
- 5.7.2026Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi – Stella Hagelstam ja Hagels Prince Nassak keräsivät kokemusta
- 4.7.2026Satu-Maria Jauhiainen ja Miss Manley Hs Pohjola Grand Tourin voittoon Lappeenrannassa
- 4.7.2026Keravan kenttäratsastuskilpailut olivat onnistuneet
- 3.7.2026Ruosteelle erinomainen MM-valmistelu Hagenin 4* Grand Prix’ssä
- 3.7.2026Esteratsastuksen Nations Cup semifinaali Peelbergenissä – Suomi karsiutui finaalista kovassa seurassa
- 3.7.2026Nuorten maajoukkue nimetty valjakkoajon EM-kilpailuihin
- 1.7.2026Ratsastajainliiton hallitus eroaa – myös Kyra Kyrklund vetäytyy