Riverside Celebration -lännenratsastuskilpailut
4.7.2023
Hyvinkään Ratsastajat ry järjesti heinäkuun ensimmäisenä viikonloppuna Riverside Celebration -lännenratsastuskilpailut. Kilpailuissa järjestettiin Suomen Ratsastajainliiton (SRL), American Quarter Horse Associationin (AQHA) sekä American Paint Horse Associationin (APHA) alaisia luokkia.
Riverside Celebration tiedote.
Kilpailuissa oli tuomarina arvostettu puolalainen Magdalena Szarszewska. Hän kehui kilpailujen järjestelyjä, sekä etenkin toimihenkilöiden ammattimaisuutta, joustavuutta sekä asennetta. Kilpailut jouduttiin siirtämään sateisen kelin takia ulkokentältä maneesiin, mutta muutoksista huolimatta viikonloppu oli sujuva ja onnistunut.
Kilpailujen suurin luokka oli APHA:n alainen All Breed Open Trail, jossa oli 14 osallistujaa. Luokan voitti ratsukko Ella Korkkinen ja Szpak hienoilla pisteillä 72. Ranch Riding -luokissa menestyivät Ari Marjanen ja Jac Ice Bar, jotka voittivat niin SRL:n vaativan, AQHA:n Open sekä All Breed Open Ranch Ridingit!
Hyvinkään Ratsastajat ry kiittää kaikkia yhteistyökumppaneita, toimihenkilöitä ja kilpailijoita hienosta kilpailuviikonlopusta!
Uutiset
- 13.1.2026Kouluratsastuksen Winter Cup -sarja jatkui Hyvinkäällä
- 12.1.2026Lajien parhaat urheilijat 2025 valittu – Saana Nieminen paras ratsastaja
- 9.1.2026Hallituksen järjestäytymiskokouksessa päätettiin Hujon ja komiteoiden kokoonpanoista
- 8.1.2026Vielä on aikaa kertoa meille tallitarinasi!
- 5.1.2026Maajoukkueratsastajat kokoontuvat kuivaleirille Porvooseen
- 5.1.2026Satu Väihkönen HUJOn puheenjohtajaksi
- 2.1.2026Suomalaisratsastajat Helsinki International Horse Show’ssa
- 1.1.2026Vuoden palkittavat 2025 - ehdotusten anto käynnissä!
- 30.12.2025Anna-Julia Kontiolla menestyksekäs kilpailuviikko viiden tähden luokissa
- 22.12.2025Working Equitation on liittymässä Ratsastajainliittoon