Paris 2024 - Suomelle kaksi maapaikkaa Pariisin paralympialaisiin
4.3.2024
Suomen Ratsastajainliittoon tuli odotettu ilmoitus kansainväliseltä ratsastajainliitolta, FEI:ltä maanantaina. Suomi saa kaksi pararatsastuksen henkilökohtaista maapaikkaa Pariisin paralympialaisiin.

Ensimmäinen paikka tuli FEI Paralympic -henkilökohtaisen rankingin perusteella Euroopan alueelta nelinkertaisin paralympiaratsastaja Katja Karjalaisen saavuttamana. Toinen paikka on yksi neljästä kiintiöpaikasta, jotka avautuivat, kun kaksi Afrikan ja kaksi Oseanian alueen maapaikkaa jäivät käyttämättä.
Pararatsastuksessa Pariisiin pääsee 60 joukkueratsastajaa ja 15 henkilökohtaista ratsastajaa. Lisäksi jaossa on vielä kolme ns. villiä korttia, joista tavoitellaan Suomelle vielä kolmatta paikkaa. Silloin Suomen kolmihenkinen pararatsastusjoukkue osallistuisi myös joukkuekilpailuun.
Parajoukkueenjohtaja Tanja Takkula riemuitsee kahdesta paikasta, mutta jännittää vielä kolmatta.
”Nyt odotamme, että saammeko vielä kolmannen paikan villillä kortilla tai jättääkö joku maa joukkuepaikkansa käyttämättä. Parajoukkueen valmistelut kauteen ovat käynnissä ja ratsastajat aloittavat kisakauden Ypäjän kansainvälisissä kilpailuissa maaliskuussa”, kertoo Tanja Takkula.
Uutiset
- 29.4.2025Opetushevosen hyvinvoinnin vaarantumista tutkitaan
- 29.4.2025Oheisliikuntahaaste keräsi yli 2 miljoonaa askelta Hevoset-messujen viikonloppuna – haasteessa 227 tiimiä mukana
- 27.4.2025Elisabet Ehrnrooth ja Daytona voittoon Ypäjän 3* GP vapaaohjelmassa
- 26.4.2025Anu Sironen ja Fioretto 3* Grand Prix´n voittoon Ypäjällä
- 25.4.2025Kouluratsastuksen Pohjola Tour-sarjat ilahduttavat ympäri Suomen
- 25.4.2025Kansainvälinen koulu- ja parakouluratsastus käynnistyi Ypäjällä
- 22.4.2025Kansainvälistä kouluratsastusta Ypäjällä ensi viikonloppuna
- 16.4.2025Uudistetut ulkokauden Pohjola-sarjat käynnistyvät toukokuussa
- 16.4.2025Heinä ei ole vain ruokaa – se on osa luontaista käyttäytymistä
- 13.4.2025Ratsastajainliiton kevätkokous pidettiin Tampereella