Suomenhevosen monipuolisuus esillä Suomenratsujen Kuninkaallisissa
27.8.2025
Ypäjän Hevosopistolla järjestettävässä tapahtumassa Suomenratsujen Kuninkaalliset x Back on Track esitellään lauantaina 30.8.2025 näyttävä kavalkadi, joka tuo esiin kansallishevosemme monipuolisuuden. Kavalkadin aikana suomenhevonen esittelee monipuolisuuttaan yhdessätoista eri lajissa – mukana on kaikkea raviurheilusta ja parakouluratsastuksesta historialliseen ratsastukseen sekä vikellykseen.
Vuonna 2024 suomenhevosella kilpailtiin peräti kahdeksassa eri lisenssin alaisessa lajissa, joissa kertyi yhteensä lähes 5000 starttia (lähde: SRL). Tämä osoittaa, kuinka monipuolinen hevonen suomenhevonen on – se taipuu niin harrastamiseen kuin kilpatasolle useissa eri lajeissa.
Kavalkadi esitetään Derbykentällä klo 11:45 ja se on toteutettu suomenhevosjärjestöjen ja Ypäjän Hevosopiston yhteistyönä. Esitystä säestävät juonnot ja musiikki ja se tullaan taltioimaan sekä lajikohtaisina esityksinä että yhteisenä koosteena.
Kavalkadin jälkeen yleisöllä on mahdollisuus tavata esiintyjiä Meet & Greet -tilaisuudessa: ratsain esiintyvät ovat keskikentällä grilliladon päädyssä ja kärrylliset maastoestekentällä.
Mukana olevat lajit ja esiintyjät:
- Parakouluratsastus: Tanja Sellman-Rauhamäki – Lavilan Muru
- Monté: Kati Ojala – Venla Hoo
- Valjakkoajo: Niilo Launo – Friisin Amuletti
- Western: Johanna Vehmaa – Eeriko ja Pinja Jokinen – Einari
- Ratsastusjousiammunta: Eelis Lummaa – Öörfiila, Aatos Lummaa – Tillin Tillikka
- Working Equitation: Jaana Teräsaho-Harainen ja Susanna Somero – Forintti
- Raviurheilu: Jenni Mäenpää – Ypäjä Reea
- Matkaratsastus: Kati Ojala – Venla Hoo
- Työajo: Simo Palovaara – Valvi
- Historiallinen ratsastus: Henry Eklöf – Holm Valtter
- Vikellys: Silja Ahonen ja Someron Ratsastajien vikeltäjät – Yömies
Mukana yhteistyössä myös Suomen Ratsastajainliitto, Hämeen Hevosjalostusliitto, Back on Track, Ratsastusjousiampujain liitto ja Pararatsastuskomitea.
Suomenratsujen Kuninkaalliset x Back on Track 28.–31.8.2025
Suomenratsujen Kuninkaalliset on vuosittain Ypäjän Hevosopistolla järjestettävä suurtapahtuma, joka kokoaa yhteen kansallisrotumme ystävät, harrastajat ja kilpailijat. Nelipäiväisen tapahtuman ohjelmassa on mm. este- ja kouluratsastusta, raviurheilua, kengitysseppien SM-kilpailut, Kuninkaallinen Show-näyttely sekä monipuolista ohjelmaa koko perheelle.
Tapahtumaan on vapaa pääsy. Pysäköintimaksu raviradalla perjantaista sunnuntaihin (29.–31.8.).
Lisätietoa: https://hevosopisto.fi/
Uutiset
- 5.12.2025Kerro meille tallitarinasi - tarinakilpailu nuorille
- 4.12.2025#ratsastusunelmatodeksi – Takkulan Ratsastuskoulu haastaa muut mukaan
- 3.12.2025Mitä asetus hevosten hyvinvoinnista käytännössä tarkoittaa?
- 29.11.2025Pohjola Hallisarjan toinen osakilpailu hypättiin Ypäjällä
- 25.11.2025Talkootyö talleilla – pelisäännöt pähkinänkuoressa
- 23.11.2025Ratsastajainliiton syyskokouksessa valittiin kaksi hallituksen jäsentä
- 23.11.2025Syyskokous myönsi kultaisia ansiomerkkejä
- 22.11.2025Eamon McLaughlin - Hevosen kestävä valmentaminen ja fyysisen kunnon vaikutus hevosen hyvinvointiin
- 16.11.2025Mikaela Soratie hopealle barokkihevosten EM-finaalissa
- 14.11.2025Ossi Sopen-Luoman muistoa kunnioittaen