Tokion olympialaiset ja paralympialaiset siirtyvät
25.3.2020
Tokion olympialaiset ja paralympialaiset siirtyvät näillä näkymin vuoteen 2021. Maapaikkojen säilymisestä odotetaan tietoa.
Kansainvälinen Olympiakomitea (KOK) on ilmoittanut, että Tokion olympialaisia siirretään eteenpäin koronaepidemian vuoksi, ja ne järjestetään viimeistään kesällä 2021. Päätöksen seurauksena myös vuoden 2020 paralympialaiset siirtyvät vuoteen 2021.
- Tämä oli hyvä ja oikea päätös ihmisten terveyden kannalta. Kansainvälinen kilpailutoiminta on katkolla, ja lisäajan avulla voidaan taata mahdollisuus tavoitteelliseen valmistautumiseen sekä urheilullisesti tasapuoliset kilpailut, urheilujohtaja Aki Ylänne toteaa.
Suomella on kaksi maapaikkaa Tokioon, yksi kouluratsastuksessa ja toinen pararatsastuksessa. Vahvimmat kandidaatit edustajiksi ovat olleet paikat hankkineet kouluratsastaja Henri Ruoste ja pararatsastaja Katja Karjalainen. Juuri ennen kilpailujen siirtämistä saatiin tieto, että FEI on myöntänyt Suomelle Tokion paralympialaisiin liittyvän henkilökohtaisen maapaikan eli ns. villin kortin, joka on osoitettu Pia-Pauliina Reitille.
- Ratsastuksessa karsintajärjestelmä niin olympialaisten kuin paralympialaistenkin osalta on sulkeutunut. Maapaikkojen maapaikkojen säilymisestä odotetaan tietoa FEI:ltä, Ylänne sanoo.
Lue lisää Olympiakomitean sivuilta
Uutiset
- 23.8.2025Esteratsastuksen sarjavoittajia ratkottiin Ypäjällä
- 23.8.2025Kenttäratsastuksen nuorten ja junioreiden EM – Pekkariselle hyvä nousu maastossa
- 22.8.2025Kenttäratsastuksen nuorten ja junioreiden EM-kilpailuissa koulukokeet ratsastettu
- 20.8.2025Kenttäratsastuksen nuorten ja junioreiden EM-kilpailut alkavat Strzegomissa
- 18.8.2025KePan aloituskokous keräsi asiantuntijat yhteen
- 17.8.2025Vuokko Toivanen vikellyksen lajimestariksi
- 15.8.2025Helsinki Horse Show´ssa aiempaa enemmän luokkatarjontaa suomalaisille
- 15.8.2025Anna Kivistö puolustaa mestaruutta 16.-17.8. vikellyksen SM-kilpailuissa Ypäjällä
- 14.8.2025Helsinki Horse Show 2026 – ”Visiona kasvaa maailman parhaaksi ratsastuskilpailuksi”
- 12.8.2025Reiningin PM-kilpailut Tanskassa – suomalaisille voittoja muissa luokissa