Menestyvä pararatsastus -työryhmä työskentelee kohti toimenpide-ehdotusta
22.6.2023
Pararatsastuksen tilanteen kokonaisarviointi ja organisointi vuoden 2023 aikana on yksi Ratsastajainliiton syyskokouksessa 2022 vahvistetun toimintasuunnitelman painpistealueista.
”Selvityksen perusteella käynnistetään työ pararatsastuksen ja erityisryhmien harrastustoiminnan uudelleen organisoimiseksi ja päivitetään harrastustoimintaan liittyvät liiton toimintatavat.”
Ratsastajainliiton toimintasuunnitelma 2023
Menestyvä pararatsastus –työryhmä teki keväällä kyselytutkimuksen, jonka tuloksista järjestettiin keskustelutilaisuus maaliskuun lopussa. Lisäksi työryhmä on käynyt monia keskusteluja eri toimijaryhmien kanssa. Hyviä keskusteluja on käyty mm. alueiden pararatsastusvastaavien, alueiden puheenjohtajien, lajikomiteoiden ja kansainvälisen huippu-urheilun johtoryhmän (HUJO) edustajien sekä tallitoiminnan ohjausryhmän kanssa. Kyselyn lisäksi laajasti osallistavat keskustelut ja kohtaamiset ovat auttaneet hahmottamaan erityistä tukea tarvitsevien ratsastusharrastuksen ja -urheilun nykytilaa sekä rakentaneet näkemystä sen tulevaisuudesta.
Kyselystä ja keskusteluista kerättyä materiaalia on hyödynnetty hallitukselle esitettävää toimenpide-ehdotusta laadittaessa. Tämän lisäksi se arkistoidaan hyödynnettäväksi liiton toiminnassa monilla tasoilla.
Toimenpide-ehdotuksesta järjestettiin kaikille avoin keskustelutilaisuus 19.6., johon osallistui 15 henkilöä kuulemaan ehdotuksen päälinjat sekä keskustelemaan niistä ja muista ajankohtaista aiheista. Menestyvä pararatsastus -työryhmä viimeistelee toimenpide-ehdotuksen keskustelutilaisuuden annin perusteella. Ehdotus esitellään hallituksen elokuun kokouksessa. Perehdyttyään ehdotukseen hallitus tekee päätöksen toteutettavista toimenpiteistä ja toiminnan linjauksista. Näistä tiedotetaan kokouksen jälkeen.
Menestyvä pararatsastus -työryhmän jäsenet ovat Jaana Seppänen (pj), Riikka Pyykkö, Tanja Takkula, Osmo Metsälä (SRL hallitus) ja Kaisa Kähö (toimisto).
Ajankohtaista
- 6.3.2026Ratsastajainliitto oikaisee MT:n artikkelissa esitettyjä väitteitä
- 5.3.2026EHV-1-tapaukset Suomessa - tilannekuva 5.3.
- 5.3.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 10
- 3.3.2026Ratsastajainliiton vastine adressiin, saamaansa kannanottoon ja perusteluihin epäluottamuksesta liiton hallintoa kohtaan
- 3.3.2026Ratsastusseuran SRL-jäsenenä edullisemmin Kuninkuusraveihin!
- 2.3.2026OKM:n seuratuen haku on avoinna 30.3.2026 asti
- 2.3.2026Suomalaisen ratsastusurheilun menestystekijät -selvitys
- 2.3.2026Pararatsastuksen luokittelutilaisuus Ypäjällä 24.-25.4.
- 25.2.2026Ajankohtaisinfo hevosten EHV1-viruksesta -webinaari 26.2.2026
- 24.2.2026Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 9