Sääntömuutoksia 14.2.2023
15.2.2023
Ratsastajainliiton hallitus piti kokouksen 14.2.2023. Kokouksessa vahvistettiin KS I:n liitteet ja muutokset estesääntöihin.
Yleisten kilpailusääntöjen (KS I) liitteiden vahvistaminen
Hallitus vahvisti yleisten kilpailusääntöjen liitteet. Liitteessä 2 muutoksia para- ja matkaratsastuksen sekä vikellyksen ranking-pisteisiin. Lisäksi muutos liitteessä 1 mahdollistaa ponien kansallisiin kilpailuihin oikeuttavan tarkistusmittauksen FEI:n mittaustilaisuuden jälkeen.
KS III, Estesäännöt
Hallitus hyväksyi estekomitean esittämän muutoksen KS III:n pykäliin 342.5 ja 312. Pykälästä 342.5 (Ihanneaika-arvostelu) poistettiin aikavirheet. Tulospalveluohjelma Equipe ei tue ihanneajan aikavirheitä ja käsin laskeminen kasvattaa virheen mahdollisuutta. Lisäksi arvostelu ei ole kerryttänyt ratsastajan osallistumisoikeuden antavia tuloksia aikavirheiden takia. Sääntömuutoksen jälkeen arvostelu on yhtenevä Ruotsissa ja Virossa käytössä olevien kanssa.
Pykälää 312. (Luokat) tehtiin lisäys: ”Nuorten hevosten, junioreiden ja poniratsastajien sarjakilpailujen osakilpailujen pisteistä ja finaaliin oikeuttavista tuloksista voidaan kilpailla, vaikka luokkaan osallistuisi vähemmän kuin kolme (3) kyseiseen sarjakilpailuun osallistuvaa kilpailevaa ratsukkoa. Tällöin luokassa ei kuitenkaan jaeta palkintoja eikä rankingpisteitä”.
Sääntömuutos mukailee nuorten hevosten kohdalla jo aikaisempaa käytäntöä. Junioreiden ja poniratsastajien muutos tarkoittaa, että ratsukot keräävät finaaliin oikeuttavia tuloksia kauden aikana (eli kilpailevat itse itseään vastaan). Sarjakilpailun tulos selviää finaalissa. Muutos mahdollistaa sarjakilpailut myös pohjoisemmassa Suomessa ja tarjoaa samanlaisen kilpailumahdollisuuden lapsille ympäri Suomen.
Ajankohtaista
- 1.12.2023Hae mukaan Ratsastajainliiton työryhmiin - hakuaikaa vielä tämä päivä!
- 30.11.2023Ensimmäiset uudet hevostaitomerkit julkaistu
- 30.11.2023Pararatsastuksen luokittelutilaisuus 26.-27.1.2024
- 29.11.2023Hevostaitomerkkisäännöt ja hevostaitojen teoriamateriaali ovat uudistuneet!
- 29.11.2023Kansalliset kilpailut ulkomailla 2023, tulokset ranking tilastoihin
- 28.11.2023Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 48
- 24.11.2023Mahdollisuus lapselle ry ja SRL yhteistyöhön
- 24.11.2023"Katse hevosen ja ihmisen hyvinvointiin 3” -webinaari 15.12.
- 23.11.2023Tanskalainen Andreas Helgstrand suljettu kaikesta maajoukkuetoiminnasta
- 21.11.2023Ratsastuksessa tapahtuu viikolla 47