SRL:n ylimääräinen kokous siirtyy
5.1.2022
Suomen Ratsastajainliiton ylimääräinen liittokokous on päätetty siirtää. Koollekutsumiseen ja etäosallistumiseen liittyvät muotoseikat ovat herättäneet keskustelua. Suomen Ratsastajainliiton hallitus haluaa toteuttaa kokouksen hyvässä ja rakentavassa hengessä. Asialistan sisältö ei edellytä pikaista kokousta, joten hallitus on päättänyt kutsua kokouksen koolle uudestaan varmistaen, ettei koollekutsumisen oikeellisuus mahdollista tulkinnanvaraa.
Kokouksen varsinainen sisältö ja käsiteltävät asiat pysyvät samoina. Kokouksen asialistalla on käsitellä sääntömuutokset liiton toimintasääntöihin vaaditun toisen kerran, jotta muutos astuu voimaan. Sääntömuutokset hyväksyttiin ensimmäisen kerran syyskokouksessa.
Muutoksilla SRL sitoutuu koko urheiluyhteisön yhteisen vakavien eettisten rikkomusten kurinpitolautakunnan toimivaltaan ja sääntöihin sekä sen päätöksiin. Samalla laajennetaan SRL:n oman kurinpitolautakunnan kokoonpanoa. Ks. tarkemmin täältä.
Hallitus päättää uuden kokousajan järjestäytymiskokouksessaan maanantaina 10.1.2022.
Kun kokous siirtyy ja asialista on varsin lyhyt, pidetään varsinaisen kokouksen jälkeen iltakoulutyyppinen info- ja keskustelutilaisuus, jossa käydään läpi kommenttikierroksella oleva Hyvä hallintotapa -asiakirja. Luonnosversio lisätään uuden kokouskutsun liitteeksi.
Ajankohtaista
- 28.6.2022Seuratoiminnan ohjausryhmän kevään kampanja kertoi onnistuneesti seuratoiminnan vastuullisuudesta ja tavoitti 136.000 katsojaa
- 27.6.2022Hevoskerhon ohjaajakoulutukset uudistuvat – hevosalan yhteiset koulutukset tulossa syksyllä
- 27.6.2022Ratsastuksen viikkotiedote 27.6.
- 21.6.2022Kavioura-oppimisalustan käyttöönotto aloitetaan asteittain
- 21.6.2022Ratsastajainliiton hallituksen kokouksen 17.6. päätöksiä
- 21.6.2022Hevosen pitopaikkatunnus kilpailun aikana majoittuville hevosille, uutena toimintona kotitallin pitopaikkatunnus ilmoittautumislomakkeessa
- 20.6.2022Ratsastuksen viikkotiedote 20.6.
- 20.6.2022SRL Facebook-livelähetys 20.6. Pohkeen eteen Tipan tunnilla – mukana Ville Vaurio!
- 20.6.2022Pararatsastusleiri Ypäjällä 24.-25.9.
- 17.6.2022Suomen parajoukkue nimetty NBCH Flyingeen