Esteratsastuksen Nations Cup -joukkue EEF-sarjan semifinaaleihin
8.6.2024
Suomen esteratsastuksen maajoukkue ratsasti Longines EEF-sarjan pohjoisen alueen viiden parhaan joukkueen joukkoon, jotka jatkavat semifinaaleihin Deauvilleen, Ranskaan! Suomi pääsi myös viime vuonna semifinaaleihin.
Kuvassa Aura Vasama. Kuva Hanna Heinonen.
Suomen joukkue oli CSIO3* 145 cm tasolla kahdessa vaiheessa ratsastetussa kilpailussa kymmenes kahdestatoista joukkueesta. Pohjoisen alueen joukkueista jatkopaikan lunastivat Suomen lisäksi Puola, Norja, Ruotsi ja Tanska.
"Aura Vasama ja Anni Hjerpe onnistuivat suorituksissaan molemmilla kierroksilla. Tämä oli Hjerpen debyytti seniorien Nations Cupissa. Pipsa Koski ratsasti hyvin viimeiseen linjaan asti molemmat kierrokset. Petra Heikkinen ratsasti todella hyvän toisen kierroksen virhepisteittä", kertoo maajoukkuekapteeni Mikko Mäentausta.
“Niin kuin se usein on, yhden tai kahden pudotuksen rata ei välttämättä ole huonommin ratsastettu kuin se virhepisteetön ratakaan. Tavoitteemme jatkoon pääsyn osalta on saavutettu. Oli pienestä kiinni, että oltaisiin pärjätty itse kilpailussa vähän pidemmälle, sinne puolenvälin tuntumaan molemmissa karsintakilpailuissa”, toteaa Mäentausta.
Tulokset CSIO3* Longines Nations Cup Drammen, Norja:
1) Puola 4 vp (uusinta 0 vp)
2) Norja 4 (uusinta 8 vp)
3) Ruotsi 12
…10) Suomi 32 (Aura Vasama / Canto Bruno 0-8, Anni Hjerpe / Callboy 4-4, Pipsa Koski / Jumper 19-EL, Petra Heikkinen / Oechie-K 16-0)
Täydet tulokset: LINKKI
Semifinaaleissa kilpailevat pohjoisen alueen viiden parhaan joukkueen lisäksi läntisen alueen sarjan jatkoon selvinneet viisi parasta joukkuetta; Belgia, Irlanti, Iso-Britannia, Ranska ja Espanja. Semifinaali kilpaillaan Deauvillessä 19.-23.6. Kaikkien neljän alueen parhaiden joukkueiden finaali on 5.-8.9. Varsovassa, Puolassa.
"Oltiin tilanteessa, että rakennettiin uutta joukkuetta ratsukoista, jotka eivät vielä ole kokeneita tällä tasolla. On vielä parannettavaa, mutta on lähellä, että saadaan parempia onnistumisia. Kaikkien joukkueen ratsastajien on mahdollista ratsastaa virhepisteettömät radat tällä korkeudella ja tämä antaa näkymän, että meillä on mahdollisuus pärjätä tällä tasolla", jatkaa Mäentausta.
Longines EEF-sarja on Nations Cup -kilpailu, joka on suunniteltu kehittämään hevosia ja ratsastajia laadukkaiden tapahtumien ja joukkuemuotoisten kilpailujen kautta. Se korvaa aiemmin nimellä Division 2 Nations Cup tunnetun sarjan. 3* ja 4* kilpailut keskittyvät uusien kyvykkäiden ratsukoiden tuomiseen korkeammalle tasolle kaikista Euroopan maista. EEF-sarjalla pyritään auttamaan turvaamaan lajin tulevaisuutta ja tarjoamaan jatkuvaa kehitystä.
Uutiset
- 12.12.2025Helsinki International Horse Show'lle ja Hevosopistolle eduskunnan joululahjarahaa
- 10.12.2025Ansioristit luovutettu SRL:n kunniajäsenille
- 7.12.2025Mistä ratsastustunnin hinta oikeastaan koostuu?
- 5.12.2025Ratsastajaa ei voi arvioida puhtaasti painon perusteella
- 5.12.2025Kerro meille tallitarinasi - tarinakilpailu nuorille
- 4.12.2025#ratsastusunelmatodeksi – Takkulan Ratsastuskoulu haastaa muut mukaan
- 3.12.2025Mitä asetus hevosten hyvinvoinnista käytännössä tarkoittaa?
- 29.11.2025Pohjola Hallisarjan toinen osakilpailu hypättiin Ypäjällä
- 25.11.2025Talkootyö talleilla – pelisäännöt pähkinänkuoressa
- 23.11.2025Ratsastajainliiton syyskokouksessa valittiin kaksi hallituksen jäsentä