Henri Ruoste ja Kontestro Db ovat nousseet maailmanlistalla 20 kärkeen
5.10.2021
Kouluratsastaja Henri Ruoste on noussut kansainvälisen Ratsastajainliiton FEI:n 30.9. julkaisemalla maailmanlistalla 19. tilalle hevosellaan Kontestro Db. Tämä on korkein suomalaissijoitus nykyisessä maailmanlistajärjestelmässä.
Kouluratsastuksessa sijoitukset ovat ratsukkokohtaiset, toisin kuin esimerkiksi este- ja kenttäratsastuksessa. Henri Ruoste oli Kontestrolla kuudes Hagenin Euroopan mestaruuskilpailuissa syyskuussa ja on voittanut viimeisen vuoden aikana 4* Grand Prix´n ja GP Specialin.
Sadan parhaan ratsukon joukkoon mahtuu myös Emma Kanerva kahdella hevosellaan. Kanerva ja Greek Air ovat 75. ja Kanerva ja Dambacu NL 91. tilalla. Kanervan ja EM-kilpailujen semifinalisti Greek Airin sijoitus nousi huikeat 134 pykälää kuukauden takaisesta.
Maailmanlistan kärjessä ovat saksalainen, kaksinkertainen olympia- ja EM-kultamitalisti Jessica von Bredow-Werndl ja TSF Dalera BB, toisena tanskalainen Cathrine Dufour ja Bohemian ja kolmantena Charlotte Dujardin ja Gio.
FEI Dressage Rankings: https://www.fei.org/dressage/rankings/D_WR
Kansainvälinen Ratsastajainliitto FEI: www.fei.org
Uutiset
- 2.1.2026Suomalaisratsastajat Helsinki International Horse Show’ssa
- 1.1.2026Vuoden palkittavat 2025 - ehdotusten anto käynnissä!
- 30.12.2025Anna-Julia Kontiolla menestyksekäs kilpailuviikko viiden tähden luokissa
- 22.12.2025Working Equitation on liittymässä Ratsastajainliittoon
- 21.12.2025Saana Nieminen päätti kilpailukautensa viidenteen sijaan kolmen tähden kilpailussa
- 18.12.2025Kyra Kyrklund mukana kouluratsastuksen lajiseminaarissa
- 18.12.2025Katariina Koskela on valittu vuoden FEIF -ohjaajaksi
- 17.12.2025Katja Sykes FEI:n Level 3 tekniseksi asiantuntijaksi kenttäratsastuksessa
- 16.12.2025Kolmetoista suomalaisratsastajaa FEIF:n hyvän ja harmonisen ratsastuksen listalla
- 15.12.2025Sopimukset kuntoon – Hevosalan yleisimmät kompastuskivet ja miten välttää ne