Hevosharrastus työelämätaitojen vahvistajana
3.4.2023

Järjestö- ja harrastustoiminta nuorten voimavarana -kyselyn mukaan urheiluun ja liikuntaan liittyvät harrastukset ja järjestötoiminnat näyttivät olevan merkittävästi yhteydessä nuorten työelämävalmiuksien oppimiseen.
Kentaurin julkaisussa Yksin, yhdessä, yhteisössä – järjestö- ja harrastustoiminta nuorten voimavarana -julkaisussa tutustutaan lähes 15 000 nuoren vastauksiin harrastamisen merkityksestä. Kyselyn perusteella nuoret kokivat oppineensa erilaisia työelämävalmiuksia mm. harrastustoiminnan kautta. Erityisesti urheiluun ja liikuntaan liittyvät harrastukset ja järjestötoiminnat näyttivät olevan merkittävästi yhteydessä nuorten työelämävalmiuksien oppimiseen osana harrastus- ja järjestötoimintaa.

SRL ja Osaamiskeskus Kentauri tekevät yhteistyötä harrastustoiminnasta kerätyn osaamisen näkyväksi tekemiseksi. Juuri julkaistu SRL:n nettisivu avaa hevosharrastusta työelämätaitojen vahvistajana sekä sitä, millä tavoin kertynyttä osaamista voi tunnistaa ja tunnustaa. Kentaurin kanssa yhdessä tuotettu Osaamista seuratoiminnasta -verkkokurssi julkaistaan sähköisellä oppimisalustalla Kaviouralla 15.4.2023 ja se on suunnattu kaikille asiasta kiinnostuneille.
Uutiset
- 14.6.2025Kouluratsastuksen Pohjola Grand Tour Kati Kalliolle ja Radcliffille
- 14.6.2025Ypäjä Paavo ja Helkky Ylönen voittoon Prestige Cupissa Ypäjällä
- 12.6.2025Asetus hevosten hyvinvoinnista astuu voimaan tammikuussa 2026
- 12.6.2025Suomalaisratsastajat nousussa maailmanlistoilla
- 9.6.2025Yli 70 ratsastajaa edustaa Suomea pohjoismaisissa mestaruuksissa
- 8.6.2025Jonna Aaltonen ja Laura Kangasniemi kohti parakouluratsastuksen EM-kilpailuita
- 7.6.2025Suomen Nations Cup -maajoukkue Longines EEF -sarjan semifinaaleihin
- 5.6.2025Suorita uusia hevostaitomerkkejä!
- 4.6.2025Hevosopisto Summer Festival ja PM-kisat Ypäjällä kesäkuussa
- 1.6.2025Jone Illille kakkostila junioreiden Grand Prix´ssä