Kirsi Oksanen ja 7-vuotias Thunder of Love maaliin CCI3*-S Strzegomissa
23.8.2021
Kenttäratsastaja Kirsi Oksanen teki onnistuneen suorituksen vasta 7-vuotiaalla Thunder of Lovella sen ensimmäisessä kolmen tähden kansainvälisessä kilpailussa.

Ratsukko aloitti erinomaisella koulutuloksella 31,8 virhepistettä. Rataesteillä ratsukko sai yhden pudotuksen ja aikavirheen. Ensimmäinen kolmen tähden maastorata sujui estevirheittä, ylitetystä ihanneajasta tuli 24,4 virhepistettä. Lopputuloksissa Puolan Strzegomin CCI3*-S -luokassa ratsukko oli 17. tuloksella 61,4 virhepistettä.
”Kisa on tehty! Maastosta ilman estevirheitä, reilusti yliaikaa kuitenkin, kun halusin ratsastaa varman päälle. Kuitenkin reissun päätavoite on täytetty. Lilillä on nyt järjestäjän vaatimat tulokset 7-vuotiaiden MM-kilpailuihin. Huomenna selvitän Ratsastajainliitosta, pääsenkö näillä tuloksilla heidän puolesta mukaan MM-kisoihin. Joka tapauksessa nyt on erittäin hyvä fiilis kisasta. Lili on kyllä äärettömän yritteliäs ja tekee aina parhaansa”, Oksanen viestitti Puolasta.
Kenttäratsastustulokset 22.8.
CCI3*-S Strzegom, Puola Lähti 25.
1) Julia Gillmaier / Red Dream Princes, POL 35,00
…17) Kirsi Oksanen / Thunder Of Love, FIN 61,4
Täydet tulokset: https://zawodykonne.com/zawody/193/tour/15/281?type=ranking&view=pdf
Uutiset
- 14.6.2025Ypäjä Paavo ja Helkky Ylönen voittoon Prestige Cupissa Ypäjällä
- 12.6.2025Asetus hevosten hyvinvoinnista astuu voimaan tammikuussa 2026
- 12.6.2025Suomalaisratsastajat nousussa maailmanlistoilla
- 9.6.2025Yli 70 ratsastajaa edustaa Suomea pohjoismaisissa mestaruuksissa
- 8.6.2025Jonna Aaltonen ja Laura Kangasniemi kohti parakouluratsastuksen EM-kilpailuita
- 7.6.2025Suomen Nations Cup -maajoukkue Longines EEF -sarjan semifinaaleihin
- 5.6.2025Suorita uusia hevostaitomerkkejä!
- 4.6.2025Hevosopisto Summer Festival ja PM-kisat Ypäjällä kesäkuussa
- 1.6.2025Jone Illille kakkostila junioreiden Grand Prix´ssä
- 1.6.2025Valjakkokuskeille kansainvälistä menestystä