Kouluratsastuksen MM-kilpailujen vapaaohjelma on peruutettu
15.9.2018
MM-kouluratsastuksen odotettua vapaaohjelmakilpailua ei voida järjestää Tryonissa.
Kouluratsastuksen vapaaohjelma on peruutettu
Kouluratsastuksen vapaaohjelmaa ei järjestetä lainkaan. Alun perin kilpailu siirrettiin sunnuntailta maanantaille, mutta erinäisten yritysten jälkeen urakka osoittautui mahdottomaksi.
- Tämä ei ollut helppo päätös. Olemme tutkineet kaikki vaihtoehdot, yrittäneet siirtää hevosten paluulentoja ja myös vaihtoehdon siirtää kilpailu sisätiloihin, mutta logistiikka ei vaan toimi, kertoo järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Michael Stone.
- Tämä on todella iso pettymys ratsastajille, jotka olivat kvalifioituneet mukaan kilpailuun ja katsojille, jotka olivat hankkineet liput, mutta säätila ei vaan anna meille muita mahdollisuuksia. Hevosten hyvinvointi on tärkein asia kilpailuja järjestettäessä ja hevosia ei voi lennättää kotiin kilpailupäivänä, joten vapaaohjelma pitää peruuttaa.
Päätös ei vaikuta Tokion olympialaisten kvalifikaatioihin. Tokion olympiapaikan lunastivat joukkueohjelmassa Saksa, USA, Iso-Britannia, Ruotsi, Alankomaat ja Espanja.
Uutiset
- 25.8.2025Koulujoukkue aloittaa EM-kilpailuissa keskiviikkona
- 24.8.2025Kenttäratsastuksen nuorten ja junioreiden EM – Pekkarinen 30 parhaan joukossa
- 24.8.2025Pohjola Grand Prix finaali kilpaillaan PowerParkissa 29.–31.8.
- 23.8.2025Esteratsastuksen sarjavoittajia ratkottiin Ypäjällä
- 23.8.2025Kenttäratsastuksen nuorten ja junioreiden EM – Pekkariselle hyvä nousu maastossa
- 22.8.2025Kenttäratsastuksen nuorten ja junioreiden EM-kilpailuissa koulukokeet ratsastettu
- 20.8.2025Kenttäratsastuksen nuorten ja junioreiden EM-kilpailut alkavat Strzegomissa
- 18.8.2025KePan aloituskokous keräsi asiantuntijat yhteen
- 17.8.2025Vuokko Toivanen vikellyksen lajimestariksi
- 15.8.2025Helsinki Horse Show´ssa aiempaa enemmän luokkatarjontaa suomalaisille