Mikkonen ja Turku aloittivat hyvin PM-valjakossa
1.6.2010
Valjakkoajon Pohjoismaiden mestaruuskilpailuja ratkotaan viikonlopun aikana Ruotsin Åstorpissa. Kilpailut alkoivat koulukokeella torstaina ja perjantaina.
Suomalaisista parhaiten aloittivat hevosyksiköissä kilpaillut Arja Mikkonen - SG Oberon ja poniyksiköiden Charlotte Turku It´s Calvin.
Charlotte Turku - It´s Calvin
Hevosyksiköitä johtaa isäntämaan Lotta Pålsson. Toiseksi ajanut Arja Mikkonen kertoo, että hevonen oli torstaina ajetusssa koulukokeessa hyvä ja rento, mihin vaikutti myös paikan tuttuus: Mikkonen ja Oberon asuvat vain kahdenkymmenen minuutin matkan päässä Åstorpista, joten kyse oli melkein kotikisasta. Lauantain ja sunnuntain osakilpailuihin Mikkonen lähtee muutenkin rauhallisin mielin.
- En jaksa ottaa tätä huippukisana. Mulla on vähän motivaation puute MM-kisojen jälkeen, kun valmistauduin niihin tarkasti, ja sitten ne meni niin kuin meni, huokaa Mikkonen. Muutama viikko sitten käydyissä MM-kilpailuissa seitsemänneksi sijoittunut Mikkosen ajokki oli kisassa turhan terhakka, minkä takia tulos oli odotettua huonompi.
Muut suomalaiset Tove-Maria Holmasto ja Heidi Sinda ovat koulun jälkeen jaetulla yhdennellätoista sijalla. Yhteensä valjakoita starttasi 22.
Poniyksiköissä kuudentoista starttaajan joukosta kakkoseksi ajanut Turku oli suoritukseensa erittäin tyytyväinen, etenkin kun kyseessä oli parin ensimmäinen kokonainen kausi sekä ensimmäinen kansainvälinen kisa yhdessä.
- Poni pysyi rauhallisena. Kerran se pelästyi, mutta muita rikkoja ei tullut, iloitsi Turku.
Toinen suomalainen valjakko Fredrik von Schantz - It´s Casper ovat kilpailun viidensinä.
Suomalaisista ajamatta on vielä hevospareissa kilpaileva Ben Simonsén.
Poniyksiköissä kuudentoista starttaajan joukosta kakkoseksi ajanut Turku oli suoritukseensa erittäin tyytyväinen, etenkin kun kyseessä oli parin ensimmäinen kokonainen kausi sekä ensimmäinen kansainvälinen kisa yhdessä.
- Poni pysyi rauhallisena. Kerran se pelästyi, mutta muita rikkoja ei tullut, iloitsi Turku.
Uutiset
- 2.9.20253.-7.9. Parakouluratsastuksen Euroopan mestaruuskilpailut
- 2.9.2025Ikäluokkien kenttäratsastuksen SM – Haataja ja Räisänen kultamitaleille
- 1.9.2025EM-koulu Crozet - Kyra Kyrklund: ”En laske mitaleita”
- 1.9.2025Hevonen yhdistää -tapahtuma ja -ravit 8. lokakuuta Vermossa
- 31.8.2025Susanna Granroth ja KG Corazon Pohjola Gold Grand Prix voittajat 2025
- 30.8.2025Esteratsastuksen Pohjola-finaalit käyntiin – Vaara ja Markkanen sarjavoittoihin
- 30.8.2025Henri Ruoste urheilijoiden edustajaksi HUJOon
- 29.8.2025EM-koulu Crozet – Viimeisen linjan rikkeet pilasivat Henri Ruosteen täysosuman
- 28.8.2025EM-koulu Crozet – Henri Ruoste henkilökohtaiseen mitalikilpailuun - joukkue 12.
- 27.8.2025EM-koulu Crozet – Matilda Schmechel ja Zagal Azores onnistuivat debyytissään