Paris 2024 - Olympialaisissa kolme suomalaista toimihenkilöä
1.7.2024
Pariisiin on nimetty kolme suomalaista toimihenkilöä. Pia "Piude" Myrskog on stewardina kenttäratsastuksessa, Maria "Marsha" Colliander toisena varakoulutuomarina kouluratsastuksessa ja Johanna "Johku" Mikkola ratamestari Santiago Varelan avustajana esteratsastuksessa.
Myrskogin tehtävänä stewardina on varmistaa, että kilpailusääntöjä noudatetaan. Stewardit varmistavat hevosten hyvinvoinnin ja reilun pelin toteutumisen. Myrskog kutsuu itseään leikillisesti hevosten oikeusasiamieheksi. Stewardit tarkkailevat ja tarvittaessa oheistavat kilpailuissa toimijoita, ja raportoivat mahdollisista sääntörikkomuksista. Stewardeilta vaaditaan vahvaa eettistä valveutuneisuutta. Myrskog on toista kertaa mukana olympialaisissa. Hän oli Tokiossa, ja on toiminut mm. Helsingin ja Oslon maailmancupeissa ja Tryonin ja Herningin MM-kilpailuissa.
Helsinkiläinen Maria Colliander on korkeimman kansainvälisen tason kouluratsastustuomari. Hän kiertää tuomarina arvostelemassa kansainvälisissä kilpailuissa jopa puolet vuoden viikonlopuista. Collianderilla on omaa kisataustaa kouluratsastuksessa, ja hän myös valmentaa. Pariisissa kouluratsukoita arvostelee seitsemän tuomarin ryhmä, ja paikalla ovat myös kaksi varatuomaria, jotka seuraavat ja arvioivat kilpailua ollakseen valmiita astumaan tarvittaessa tuomaristoon jonkun sairastuessa tai muuten estyessä työskentelemään.
Lohjalainen Johanna Mikkola on kansainvälinen toiseksi korkeimman tason esteratamestari. Hän on kansallisesti suosittu ja arvostettu radanrakentaja, ja on myös hankkinut kansainvälistä kokemusta. Esimerkiksi Helsinki International Horse Show´ssa hän on toiminut ratamestarina ja olympiaratamestari Guilherme Jorgen oikeana kätenä. Lohjan Ratsastajia edustavalla Mikkolalla on omaa kisakokemusta, hän toimii tallimestarina ja ratsastuksen opettajana, valmentaa ja kasvattaa FWB-hevosia.
Lue lisää: https://www.ratsastus.fi/paris-2024/
Uutiset
- 30.10.2025Piia Pantsu-Jönsson nimitetty HUJOon
- 27.10.2025Ypäjällä kilpailtiin yli 330 lähdön Hevosopisto Dressage Challenge
- 26.10.2025Itä-Suomi vei koulujoukkuemestaruuden Ypäjällä
- 23.10.2025Ratsastusfoorumissa laaja katsaus urheilun nykytilaan ja vapaaehtoistoimintaan
- 19.10.2025Ypäjä Horse Show´ssa yli 1000 lähtöä
- 13.10.2025Uudet Pohjola-hallisarjat käynnistyvät Ypäjällä
- 8.10.2025Saana Nieminen nuorten maailmanlistan ykköseksi
- 7.10.2025Hallinto-oikeuden ensimmäinen päätös tukee ratsastusyrittäjän näkemystä alv:n soveltamisessa
- 6.10.2025Tiina Tarkkala parakouluratsastuksen maajoukkuekapteeniksi
- 3.10.2025Oona Eerola ehdolla FEIn vuoden hevosenhoitajaksi