Rajoitusten purkaminen ja ratsastustoiminta
5.5.2020
Valtioneuvosto on linjannut rajoitusten purkamista ja hybridistrategiaa koronavirustilanteessa. Lievennykset mahdollistavat ratsastuksessa monenlaisen toiminnan käynnistämisen.
Kaikessa toiminnassa tulee ottaa huomioon turvaetäisyydet ja hygieniaohjeistus sekä 50 hengen kokoontumisrajoitus, joka lieventyy 10 henkilöstä enintään 50 henkilöön 1.6. alkaen.
Kilpailu- ja valmennustoiminta voidaan käynnistää kaikilla tasoilla kesäkuun alusta sen mukaisesti minkä rajoitukset mahdollistavat. Tällä hetkellä tarvitaan tarkempaa tietoa rajoitusten soveltamisesta ratsastuskilpailuissa. Lisätietoa ja ohjeistusta kerrotaan heti, kun urheilutapahtumilta edellytettävistä erityisjärjestelyistä saadaan tietoa viranomaisilta.
Rajoitusten vaiheittainen purkaminen mahdollistaa ratsastuskoulujen lähes normaalin toiminnan. Ratsastusseurat ja muut toimijat voivat myös järjestää koulutuksia ja tapahtumia huomioon ottaen viranomaisten määräykset ja suositukset.
Ratsastajainliiton hallitus käsittelee kilpailutoiminnan käynnistämistä ja ohjeistusta heti, kun lisätietoa on saatu.
Valtioneuvoston tiedote rajoitusten purkamisesta 4.5.2020.
Kuva Hanna Heinonen
Uutiset
- 17.9.2025MM-valjakkoajo – ponit aloittavat kilpailun koulukokeella
- 17.9.2025Kenttä-EM - Bofey Click läpi hevostarkastuksesta
- 17.9.2025Uudet Pohjola-hallisarjat rytmittävät talvikautta kohti Helsinki Horse Show´ta
- 17.9.202517.-21.9. Kenttäratsastuksen Euroopan mestaruuskilpailu, Blenheim, Iso-Britannia
- 17.9.202518.-21.9. Valjakkoajon MM-kilpailut poneille, Le Pin au Haras, Ranska
- 17.9.202520.-21.9. Matkaratsastuksen nuorten ratsastajien MM-kilpailu, Buftea, Romania
- 14.9.2025Kenttäratsastuksen Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailut – Axel Lindberg henkilökohtaisen kilpailun neljäs
- 13.9.2025Kenttäratsastuksen Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailut – Anselmi Laiho viidentenä kahden osakokeen jälkeen
- 12.9.2025Kenttäratsastuksen Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskilpailut – Axel Lindberg kärjessä koulukokeen jälkeen
- 11.9.2025HIHS matkalla maailman parhaimmaksi – ”Kivi ei todellakaan jousta”