Andrea Nilsson ja INDY ES Pohjola Diamond Openin voittoon
27.10.2024
CSN-tasolla ja estekorkeuksilla 135–145 cm kilpailtava kolmipäiväinen Pohjola Diamond Open päättyi 145 cm finaaliluokalla ruotsalaisen Andrea Nilsson ja INDY ES voittoon. Toiseksi Eveliina Talvio ja New Yorker T, ja kolmanneksi John Antell ratsunaan L’Intouchable.
Kilpailun voittoon ratsasti ruotsalainen Andrea Nilsson ja INDY ES. Ratsukko sai Talvion tapaan uusinnassa yhden pudotuksen, mutta oli tätä sekunnin nopeampi. Nilsson työskentelee maailmancupissa startanneen norjalaisen Geir Gulliksenin luona.
”On mukavaa olla Suomessa, olin täällä mukana myös viime vuonna. Meillä on ollut kaikin puolin oikein mainio viikonloppu. Tämä oli minulle ensimmäinen 145 cm Grand Prix rata, johon olin oikein tyytyväinen”, Nilsson kertoo.
Ruotsalaisratsastajan tähtäimessä on kilpailla ensi kesän Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuksissa, jotka järjestetään Suomessa Ypäjällä, mutta hän kertoo, että aikataulut riippuvat pitkälti Gulliksenien matkustussuunnitelmista.
Kilpailun paras suomalainen oli Kylmälästä lähtöisin oleva Eveliina Talvio, 26, ja New Yorker T.
”Hevonen hyppäsi super hyvin, tänään oli varmaan yksi parhaista radoistamme. Kaikki tuntui todella helpolta ja kivalta, nautin olla ”Nöpön” kanssa radalla”, Talvio kertoo.
Sipoolainen John Antell, 26, oli kilpailun kolmas ja espoolainen Sophia Jurmo neljäs. Molemmat ratsastajat saivat 145 cm finaaliluokassa perusradalta kaksi pudotusta.
27.10. Kansallisia esteratsastustuloksia, Helsinki International Horse Show
Pohjola Diamond Open Grand Prix Finaali, kansallinen esteratsastus 145 cm. Perusrata ja uusinta. Lähti 4, sijoittui 4.
1) Andrea Nilsson-INDY ES, SWE, 0-4/30.96, 2) Eveliina Talvio - New Yorker T, Cool Riders ry, 0-4/31.41, 3) John Antell - L'Intouchable, Husön Ratsastajat ry, 4/60.45, 4) Sophia Jurmo - Helianthus, Vitträskin Ratsastajat ry, 4/62.79
Tulokset: LINKKI
Uutiset
- 22.12.2025Working Equitation on liittymässä Ratsastajainliittoon
- 21.12.2025Saana Nieminen päätti kilpailukautensa viidenteen sijaan kolmen tähden kilpailussa
- 18.12.2025Kyra Kyrklund mukana kouluratsastuksen lajiseminaarissa
- 18.12.2025Katariina Koskela on valittu vuoden FEIF -ohjaajaksi
- 17.12.2025Katja Sykes FEI:n Level 3 tekniseksi asiantuntijaksi kenttäratsastuksessa
- 16.12.2025Kolmetoista suomalaisratsastajaa FEIF:n hyvän ja harmonisen ratsastuksen listalla
- 15.12.2025Sopimukset kuntoon – Hevosalan yleisimmät kompastuskivet ja miten välttää ne
- 14.12.2025Christopher Wegeliuksen muistoa kunnioittaen
- 12.12.2025Helsinki International Horse Show'lle ja Hevosopistolle eduskunnan joululahjarahaa
- 10.12.2025Ansioristit luovutettu SRL:n kunniajäsenille