Andrea Nilsson ja INDY ES Pohjola Diamond Openin voittoon
27.10.2024
CSN-tasolla ja estekorkeuksilla 135–145 cm kilpailtava kolmipäiväinen Pohjola Diamond Open päättyi 145 cm finaaliluokalla ruotsalaisen Andrea Nilsson ja INDY ES voittoon. Toiseksi Eveliina Talvio ja New Yorker T, ja kolmanneksi John Antell ratsunaan L’Intouchable.
Kilpailun voittoon ratsasti ruotsalainen Andrea Nilsson ja INDY ES. Ratsukko sai Talvion tapaan uusinnassa yhden pudotuksen, mutta oli tätä sekunnin nopeampi. Nilsson työskentelee maailmancupissa startanneen norjalaisen Geir Gulliksenin luona.
”On mukavaa olla Suomessa, olin täällä mukana myös viime vuonna. Meillä on ollut kaikin puolin oikein mainio viikonloppu. Tämä oli minulle ensimmäinen 145 cm Grand Prix rata, johon olin oikein tyytyväinen”, Nilsson kertoo.
Ruotsalaisratsastajan tähtäimessä on kilpailla ensi kesän Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuksissa, jotka järjestetään Suomessa Ypäjällä, mutta hän kertoo, että aikataulut riippuvat pitkälti Gulliksenien matkustussuunnitelmista.
Kilpailun paras suomalainen oli Kylmälästä lähtöisin oleva Eveliina Talvio, 26, ja New Yorker T.
”Hevonen hyppäsi super hyvin, tänään oli varmaan yksi parhaista radoistamme. Kaikki tuntui todella helpolta ja kivalta, nautin olla ”Nöpön” kanssa radalla”, Talvio kertoo.
Sipoolainen John Antell, 26, oli kilpailun kolmas ja espoolainen Sophia Jurmo neljäs. Molemmat ratsastajat saivat 145 cm finaaliluokassa perusradalta kaksi pudotusta.
27.10. Kansallisia esteratsastustuloksia, Helsinki International Horse Show
Pohjola Diamond Open Grand Prix Finaali, kansallinen esteratsastus 145 cm. Perusrata ja uusinta. Lähti 4, sijoittui 4.
1) Andrea Nilsson-INDY ES, SWE, 0-4/30.96, 2) Eveliina Talvio - New Yorker T, Cool Riders ry, 0-4/31.41, 3) John Antell - L'Intouchable, Husön Ratsastajat ry, 4/60.45, 4) Sophia Jurmo - Helianthus, Vitträskin Ratsastajat ry, 4/62.79
Tulokset: LINKKI
Uutiset
- 13.9.2026Vikellyksen SM – Alangolle senioreiden lajimestaruus ja Välitalolle junioreiden SM-kulta
- 13.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Norhalle ja seniorijoukkueelle hopeaa, nuorille ja junioreille joukkuepronssia, Moisalalle luokkavoitto
- 12.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Nuoret ja junioriratsastajat huippuvireessä
- 12.9.2026Estejuniorijoukkue nappasi voiton Nations Cupin Challenge Cupissa
- 11.9.2026Kenttäratsastuksen PM – Nuorten ja junioreiden joukkue jatkaa kärjessä koulukokeen jälkeen
- 10.9.2026Kenttäratsastuksen PM-joukkueet nimetty – kisa käynnistyy perjantaina
- 10.9.2026Hevosvaltiopäivät 2026 – Hevosalalla on nähtävissä paljon potentiaalia
- 7.9.2026MM München – Valjakkojoukkue nousi aina 11. tilalle
- 7.9.2026Helsinki Horse Show 2027 – ohjelman tähtinä myös Kyra ja Cathrine
- 6.9.2026Kouluratsastuksen Pohjola-finaalit Wesunda Dressagessa – Kärkkäinen, Pirinen, von Wendt ja Lehmusto voittoihin