Kenttäratsastuksen PM-kilpailut siirtyvät kesältä 2020
23.6.2020
Kenttäratsastuksen PM-kilpailut siirtyvät Ypäjällä tältä kesältä, haussa on näillä näkymin kisaisännyys vuodelle 2022.

Hedwig Wikström - Pin Rock's Fade to Black PM-radalla 2019, kuva Heidi Lammi
Tiedote: Hevosopisto
Alkuperäisen suunnitelman mukaisesti Hevosopiston oli tarkoitus järjestää kesällä 2020 viiden eri ratsastuksen lajin PM-kilpailut Ypäjällä. Aiemmin koronavirustilanteesta johtuen peruuntuivat sekä este-, koulu- ja pararatsastuksen että vikellyksen PM-kilpailut. Myös kenttäratsastuksen PM-kilpailut siirtyvät kesältä 2020.
– Poikkeustilanteessa olemme raskain mielin tehneet päätöksen, että Hevosopisto ei järjestä kenttäratsastuksen PM-kilpailua tänä vuonna, Hevosurheilun valmennuskeskuksen johtaja Pirkko Herd kommentoi.
– Korona-kevään aiheuttamat kerrannaisvaikutukset Hevosopiston toimintaan ovat niin merkittävät, että kilpailujen järjestäminen ei ole Hevosopistolla mahdollista PM-kilpailujen arvoisella tavalla. Olemme panostaneet hevosurheilualueisiin ja maastorataan tälle vuodelle paljon, joten pystymme jatkossa tarjoamaan ainutlaatuiset urheiluelämykset ja toimivat olosuhteet kilpailijoille ja yleisölle, Herd jatkaa.
Hevosopisto on hakenut järjestämisoikeuksia este-, koulu- ja pararatsastuksen PM-kilpailuihin ensi vuodelle. Aikeena on esittää Pohjoismaiden ja Baltian ratsastajainliitoille toive saada vuoden 2022 kenttäratsastuksen PM-kilpailut Ypäjälle.
Uutiset
- 21.12.2025Saana Nieminen päätti kilpailukautensa viidenteen sijaan kolmen tähden kilpailussa
- 18.12.2025Kyra Kyrklund mukana kouluratsastuksen lajiseminaarissa
- 18.12.2025Katariina Koskela on valittu vuoden FEIF -ohjaajaksi
- 17.12.2025Katja Sykes FEI:n Level 3 tekniseksi asiantuntijaksi kenttäratsastuksessa
- 16.12.2025Kolmetoista suomalaisratsastajaa FEIF:n hyvän ja harmonisen ratsastuksen listalla
- 15.12.2025Sopimukset kuntoon – Hevosalan yleisimmät kompastuskivet ja miten välttää ne
- 14.12.2025Christopher Wegeliuksen muistoa kunnioittaen
- 12.12.2025Helsinki International Horse Show'lle ja Hevosopistolle eduskunnan joululahjarahaa
- 10.12.2025Ansioristit luovutettu SRL:n kunniajäsenille
- 7.12.2025Mistä ratsastustunnin hinta oikeastaan koostuu?