Kilpailutoiminnan käynnistämisen viranomaisohjeita odotetaan
6.5.2020
Urheilun kilpailutoiminta saa käynnistyä kesäkuun alussa, mutta tarkempaa ohjeistusta odotetaan vielä.
Kilpailutoiminnan käynnistämisen viranomaisohjeita odotetaan
Olympiakomitea piti lajiliittojen yhteisen koronapalaverin keskiviikkona 6. toukokuuta. Palaverissa keskityttiin hallituksen päätösten tulkintaan ja keskusteltiin lajiliittojen yhteisistä linjauksista.
Palaverissa käytiin läpi nyt voimassa olevia rajoituksia sekä niiden vaiheittaista muuttumista touko-kesäkuussa. Kuntien omistamat ulkoliikuntapaikat avataan 14.5. ja niillä voidaan järjestää ohjattua ja valvottua harjoitustoimintaa. Harjoitukset on toteutettava siten, ettei lähikontakteja synny. Näillä alueilla ei voi toukokuun aikana järjestää kilpailuja eikä yli 10 hengen yleisötilaisuuksia.
Urheilukilpailut ja -sarjat voidaan käynnistää 1.6. alkaen erityisjärjestelyin, joista julkaistaan lähipäivinä tarkemmat viranomaisohjeet. Terveyden ja Hyvinvoinnin laitos THL, Sosiaali- ja terveysministeriö STM, Aluehallintavirastot AVI ja Opetus- ja kulttuuriministeriö OKM työstävät parhaillaan uusia ohjeita. Olympiakomitean ja lajiliittojen yhteinen näkemys oli, että lajikohtaisten ohjeiden antamisesta kilpailutoiminnan sekä tapahtumien järjestämisessä pidättäydytään, kunnes viranomaisilta on saatu tulkinta- ja soveltamisohjeet.
Tavoitteena on viestiä tarkemmat ohjeet liikuntaa ja urheiluun liittyvien rajoitusten soveltamisesta jo tällä viikolla tai viimeistään ensi viikon alussa. Olympiakomitea kokoaa myös lajiliittojen erityiskysymyksiä ja toimittaa ne keskitetysti viranomaisille tämän viikon aikana.
Euroopan Ratsastajainliiton EEF:n pohjoisten maiden etäkokous järjestetään tänään keskiviikkona. Suomea edustaa kokouksessa liiton puheenjohtaja Mikael Forstén. Kokouksessa käsitellään ratsastusurheilun tilannetta ja lähiajan näkymiä Euroopassa.
Olympiakomitean virallisia linjauksia ja ohjeita päivitetään jatkuvasti osoitteeseen:
Uutiset
- 21.12.2025Saana Nieminen päätti kilpailukautensa viidenteen sijaan kolmen tähden kilpailussa
- 18.12.2025Kyra Kyrklund mukana kouluratsastuksen lajiseminaarissa
- 18.12.2025Katariina Koskela on valittu vuoden FEIF -ohjaajaksi
- 17.12.2025Katja Sykes FEI:n Level 3 tekniseksi asiantuntijaksi kenttäratsastuksessa
- 16.12.2025Kolmetoista suomalaisratsastajaa FEIF:n hyvän ja harmonisen ratsastuksen listalla
- 15.12.2025Sopimukset kuntoon – Hevosalan yleisimmät kompastuskivet ja miten välttää ne
- 14.12.2025Christopher Wegeliuksen muistoa kunnioittaen
- 12.12.2025Helsinki International Horse Show'lle ja Hevosopistolle eduskunnan joululahjarahaa
- 10.12.2025Ansioristit luovutettu SRL:n kunniajäsenille
- 7.12.2025Mistä ratsastustunnin hinta oikeastaan koostuu?