Legimian Hevosjuridiikka-palvelu nyt ratsastusseurojen jäsenten käytettävissä
20.5.2024
Suomen Ratsastajainliiton pitkäaikainen kumppani Lakiasiaintoimisto Legimia on lanseerannut uuden, hevosalan juridiikkaan erikoistuneen Hevosjuridiikka.fi verkkopalvelun, jonka käyttö on SRL jäsenseurojen jäsenille maksutonta.

”Olen toiminut pitkään hevosalalla niin tallinpitäjänä, ratsuttajana kuin valmentajana sekä myynyt ja ostanut hevosia. Sekä työssä että vapaa-ajalla olen havainnut, että suuri osa ongelmista olisi ollut vältettävissä, mikäli osapuolilla olisi ollut enemmän tietoa asioista. Tästä lähti kehittymään ajatus siitä, että hevosala kaipaisi sille erityisesti tuotettua tietoa alaa koskevista juridisista kysymyksistä”, kertoo palvelun perustaja, oikeustieteen maisteri ja Lakiasiaintoimisto Legimian osakas Pilvi Rientonen.
Hevosjuridiikka.fi sivut on laadittu hevosihmisiä varten, sivuilta löytyy kootusti hevosalaa koskevaa tietoa, lainsäädäntöä sekä muuta sääntelyä. Sivuston tavoitteena on tarjota kattavasti tietoa helposti ymmärrettävässä muodossa.
Hevosjuridiikka.fi palvelun jäsenyys pitää sisällään tietoa hevosalaa koskevasta lainsäädännöstä sekä säädöksistä, koulutuksia ja webinaareja sekä ajankohtaisia hevosalaa koskevia asioita uutiskirjeessä 1–2 kertaa kuukaudessa.
Palveluun pääset kirjautumaan maksuttomasti Jäsenhuoneen kautta. Muille kuin SRL jäsenseurojen jäsenille palvelun vuosijäsenyyden hinta on 59 € / vuosi.
Uutiset
- 20.8.2025Kenttäratsastuksen nuorten ja junioreiden EM-kilpailut alkavat Strzegomissa
- 18.8.2025KePan aloituskokous keräsi asiantuntijat yhteen
- 17.8.2025Vuokko Toivanen vikellyksen lajimestariksi
- 15.8.2025Helsinki Horse Show´ssa aiempaa enemmän luokkatarjontaa suomalaisille
- 15.8.2025Anna Kivistö puolustaa mestaruutta 16.-17.8. vikellyksen SM-kilpailuissa Ypäjällä
- 14.8.2025Helsinki Horse Show 2026 – ”Visiona kasvaa maailman parhaaksi ratsastuskilpailuksi”
- 12.8.2025Reiningin PM-kilpailut Tanskassa – suomalaisille voittoja muissa luokissa
- 11.8.2025Selvitystyö käynnistynyt ratsastuksen huippu-urheilun nykytilasta
- 11.8.2025Askellajiratsastuksen MM-kilpailut - Miina Sarsamalle nuorten töltin T1 pronssimitali
- 10.8.2025Ville Vaurio ja Dante NL kouluratsastuksen Suomen mestarit 2025