Ponien valjakkoajon MM-kilpailuissa päätöspäivä
29.9.2019
Kilpailut päättyivät tarkkuuskokeeseen.
Poniyksiköissä kilpailleet Raisa Takkinen - Kooihuster Harro sijalle 27 ja Leena Vähä-Erkkilä - S.W. Summer's Dream Prince sijalle 31. Valjakkoajon kolmesta osakokeesta molemmat suomalaiset onnistuivat kahdessa.

Raisa Takkinen - Kooihuster Harro. Kuva: Henna Rajala.
Raisa Takkisen ja Kooihuster Harron suoritukset tarkkuuskokeessa ovat olleet vaihtelevia.
- Tänään ei oikein onnistunut. Vanha ongelma palasi, poni oli kuuma ja vahva. Tarkkuuskoe on meillä vielä epävarma ja liian monta palloa tuli alas. Tarvitsemme lisää rutiinia tarkkuuteen, joten sitä treenataan ensi kautta varten. Kokonaisuuteen olen kuitenkin tyytyväinen, kaksi osakoetta meni erittäin hyvin. Kestävyyskokeen jälkeen olimme viidentoista parhaan valjakon joukossa, joka on meille kova saavutus. Kilpailut olivat hieno kokemus ja olosuhteet mainiot. Seuraavaksi poni pääsee lomalle.

Leena Vähä-Erkkilä - S.W. Summer's Dream Prince. Kuva: Heidi Lammi.
Kolmansiin MM-kilpailuihin osallistunut Leena Vähä-Erkkilä oli tyytyväinen tarkkuuskokeen tulokseen.
- Onnistuimme tänään tarkkuuskokeessa. Viimeisellä sarjalla tuli harmittavasti kaksi palloa alas ja saimme kolme sekuntia yliaikaa. Rata oli haastava, kuten tällä tasolla pitääkin, mutta hevosille mukava. Maailman kärki on kova, joten keskiviikon koulukokeen epäonnistuminen harmittaa. Kestävyydessä ja tarkkuuskokeessa olimme vähintäänkin omalla tasollamme. "Samilla" alkaa seuraavaksi treenitauko ja keskityn seuraavaksi nuoren, lupaavan ponini nostamiseen kahden tähden tasolle.
Tulokset kokonaisuudessaan: http://valjakko.net/2019/ponimmtulabc
Uutiset
- 18.3.2026Candy Cup 2026 - Maastoesteratsastuksen valmennussarja lapsille ja junioreille
- 15.3.2026Ville Vauriolle hallimestaruus ja hattutemppu
- 5.3.2026Ratsastajainliiton puheenjohtaja ja hallitus nauttivat jäsenistönsä luottamusta
- 1.3.2026HIHS 2026 – Steve Guerdat Helsingin maailmancupin voittoon – varmisti paikkansa finaaliin
- 1.3.2026HIHS 2026 - Amateur Tour Top 10 finals presented by Black Horse huipentui Kultajousi areenalla
- 1.3.2026HIHS 2026 – Lassi Lehmusto ja Vekardo tanssahtelivat Winter Cupin voittoon
- 1.3.2026HIHS 2026 – Hän teki sen taas – Jone Illi ja Caprivi 145 cm luokan voittoon
- 1.3.2026HIHS 2026 – Kullo Kender ja Agilero Pohjola Bronze Road to Helsinki voittoon
- 28.2.2026HIHS 2026 – Eiken Sato Helsinki Grand Prix’n voittoon, Jone Illi paras suomalainen
- 28.2.2026HIHS 2026 - Jone Illi liitää jälleen voittoon CSI 1* 140cm presented by Fazer – Grand Prix luokassa