Ruotsille esteratsastuksen joukkuekultaa Tokiossa
7.8.2021
Henrik von Eckermann ja King Edward, Malin Baryard Johnsson ja Indiana ja Peder Fredricson ja All In voittivat kultaa Ruotsille Tokion olympialaisten esteratsastuksessa. Baryard Johnsson ja Fredricson olivat mukana Ateenan hopeajoukkueessa ja voittivat nyt molemmat uransa ensimmäisen olympiakullan. Von Eckermannille kulta oli ensimmäinen olympiamitali.
Fredricson voitti Tokiossa myös henkilökohtaista hopeaa samoin kuin Rion olympialaisissa. Von Eckermann jäi henkilökohtaisessa kilpailussa neljänneksi ja Baryard Johnsson oli viides. Ruotsin joukkue näytti vahvuutensa ja henkilökohtaisessa kisassa ja jatkoi upeita suorituksiaan joukkuekilpailussa. Ruotsin joukkueen vararatsukko oli Rolf-Göran Bengtsson/Ermindo W ja joukkueenjohtaja Henrik Ankarcrona.
Hopealle ratsasti uusinnan jälkeen vajaan kahden sekunnin erolla Yhdysvaltojen joukkue Laura Kraut ja Baloutinue, Jessica Springsteen ja Don Juan van de Donkhoeve ja McLain Ward ja Contagious.
Pronssille nousi Belgian joukkue Pieter Devos ja Claire Z, Jerome Guery ja Quel Homme de Hus sekä Gregory Wathelet ja Nevados S. Joukkuekilpailun finaalissa oli mukana kymmenen maata. Kolmihenkiset joukkueet hyppäsivät yhden kierroksen, jonka jälkeen kullasta uusittiin.
Täydet tulokset: https://olympics.com/tokyo-2020/olympic-games/en/results/equestrian/results-jumping-team-fnl-000100-.htm
Uutiset
- 5.12.2025Ratsastajaa ei voi arvioida puhtaasti painon perusteella
- 5.12.2025Kerro meille tallitarinasi - tarinakilpailu nuorille
- 4.12.2025#ratsastusunelmatodeksi – Takkulan Ratsastuskoulu haastaa muut mukaan
- 3.12.2025Mitä asetus hevosten hyvinvoinnista käytännössä tarkoittaa?
- 29.11.2025Pohjola Hallisarjan toinen osakilpailu hypättiin Ypäjällä
- 25.11.2025Talkootyö talleilla – pelisäännöt pähkinänkuoressa
- 23.11.2025Ratsastajainliiton syyskokouksessa valittiin kaksi hallituksen jäsentä
- 23.11.2025Syyskokous myönsi kultaisia ansiomerkkejä
- 22.11.2025Eamon McLaughlin - Hevosen kestävä valmentaminen ja fyysisen kunnon vaikutus hevosen hyvinvointiin
- 16.11.2025Mikaela Soratie hopealle barokkihevosten EM-finaalissa