Valjakkoajajat hyvässä vireessä Luxembourgissa
26.5.2019
Suomalaiset valjakkoajajat osallistuivat viikonloppuna kansainvälisiin kilpailuihin Luxembourgin Keispeltissa menestyksekkäästi. Hevosyksiköissä Talvikki Järvinen - Danser T sijoittui toiseksi ja Ben Simonsén - Ragyogo kolmanneksi. Hienoa suomalaismenestystä täydensi sekä poniyksiköissä että hevosyksiköissä kilpaillut Leena Kalalahti, sijoittumalla poniyksiköissä kolmanneksi (Kalif) ja hevosyksiköissä viidenneksi (Judym).
Kolmepäiväiset kilpailut alkoivat perjantaina koulukokeella. Talvikki Järvinen aloitti kisasuoritukset vakuuttavasti sijoittumalla hevosyksiköissä toiseksi. Leena Kalalahti sijoittui poniyksiköissä neljänneksi.
Lauantain hevosyksiköiden tarkkuuskokeessa Kalalahti ja Järvinen sijoittuivat kolmanneksi ja neljänneksi. Simonsén oli kuudes, ja harmillisesti ensimmäinen ei-sijoittunut. Poniyksiköiden puolella Kalalahti oli myös kolmas.
Viimeiseen kilpailupäivään lähdettäessä suomalaiset olivat sijoilla kaksi (Järvinen), kuusi (Kalalahti) ja seitsemän (Simonsén). Poniyksiköiden puolella Kalalahti oli kolmantena.
Sunnuntain maratonilla Ben Simonsen ja Ragyogo olivat oivassa vireessä ja nappasivat ensimmäisen sijan. Osuuden hyvä tulos nosti Simonsenin kolmanneksi kokonaistuloksissa. Talvikki Järvinen ajoi neljänneksi. Lopputuloksissa hän kuitenkin säilytti toisen sijansa. Kalalahti oli viides niin maratonkokeessa kuin kokonaistuloksissakin. Poniyksiköissä Kalalahti oli niin ikään kolmas sekä maratonilla että kokonaistuloksissa.
Koulukokeen tulokset:
Hevosyksiköt
Poniyksiköt
Tarkkuuskoe:
Hevosyksiköt
Poniyksiköt
Tulokset koulukokokeen ja tarkkuuskokeen jälkeen:
Hevosyksiköt
Poniyksiköt
Maraton:
Hevosyksiköt
Poniyksiköt
Kokonaistulokset:
Hevosyksiköt
Poniyksiköt
Uutiset
- 5.12.2025Kerro meille tallitarinasi - tarinakilpailu nuorille
- 4.12.2025#ratsastusunelmatodeksi – Takkulan Ratsastuskoulu haastaa muut mukaan
- 3.12.2025Mitä asetus hevosten hyvinvoinnista käytännössä tarkoittaa?
- 29.11.2025Pohjola Hallisarjan toinen osakilpailu hypättiin Ypäjällä
- 25.11.2025Talkootyö talleilla – pelisäännöt pähkinänkuoressa
- 23.11.2025Ratsastajainliiton syyskokouksessa valittiin kaksi hallituksen jäsentä
- 23.11.2025Syyskokous myönsi kultaisia ansiomerkkejä
- 22.11.2025Eamon McLaughlin - Hevosen kestävä valmentaminen ja fyysisen kunnon vaikutus hevosen hyvinvointiin
- 16.11.2025Mikaela Soratie hopealle barokkihevosten EM-finaalissa
- 14.11.2025Ossi Sopen-Luoman muistoa kunnioittaen