Jonna Aaltonen toinen ja kolmas Para Grand Prix B:ssä Motesicessä - Joukkueella elää vielä mahdollisuus Pariisin paralympialaisiin
4.11.2023
Jonna Aaltonen oli eiliseen tapaan toinen ja kolmas Motesicen kansainvälisessä kilpailussa hevosilla Laxton For U ja Donna Lottchen. Ryhmässä V kilpaileva pararatsastaja sai Laxton For U:lla Para Grand Prix B:ssä tuloksen 67,632 prosenttia. Mette Kauppilan omistamalla Donna Lottchenilla Aaltosen tulos oli 67,369 prosenttia.
Myös Katja Karjalainen ja Pia Reitin omistama Supremo tekivät jälleen hyvän tuloksen. Ryhmässä I kilpaileva Karjalainen sai Supremolla tuloksen 70,764 prosenttia ja sijoittui neljänneksi.
Ryhmässä IV Laura Kangasniemi ja Goldprins onnistuivat hyvin, tulos 71,532 prosenttia takasi kolmannen tilan. Jessica Kerttunen ja Duyou Mi olivat neljäs (67,748%), Kangasniemi ja Kyro Hot Sway kuudes (65,721%) ja Hanne Soininen ja La Belleza yhdeksäs (63,644%).
Joukkueella vielä ikkuna auki Pariisiin
Suomen joukkue, jossa olivat Karjalainen, Aaltonen, Kangasniemi ja Soininen, tekivät ennätystuloksen Motesicen joukkuekilpailussa. Tulos 418,084 prosenttia takasi Suomelle kakkostilan Itävallan viedessä voiton 434,171 prosentilla. Puola jäi kolmanneksi.
Suomen joukkue taistelee vielä joukkuepaikasta Pariisin paralympialaisiin. Siihen vaaditaan uusi ennätystulos kauden viimeisestä eurooppalaiset kvaalikilpailusta 14.-16.12. Genemuidenissa, Alankomaissa. Suomen on noustava kolmen Euroopan kärkimaan joukkoon niiden maiden joukossa, joilla ei vielä ole maapaikkaa Pariisiin. Edellä ovat nyt Itävalta, Norja ja Irlanti.
Terhi Stegars neljäs Grand Prix Specialissa
Kouluratsastaja Terhi Stegars ja uusi kisakumppani Bartlgut´s Quadrofilius esittivät Motesicessä hevosen ensimmäisen Grand Prix Special -ohjelman ja sijoittui neljänneksi. Ratsukon seuraava tähtäin on CDI4* Salzburgissa joulukuussa. Eilisen CDI3* Grand Prix´n voittaja Joanna Robinson ja Diego jäi tänään kuudenneksi.
Kansainvälinen para- ja kouluratsastus, tulokset 5.11.
CPEDI ja CDI3* Motesice, Slovakia
Täydet tulokset: https://livejumping.com/ap/event/9515/competition/139801
Grand Prix Special, lähti 7, sijoittui 7
1) Judith Sarda Mae / Don Primus, ESP 70,192 %
…4) Terhi Stegars / Bartlgut´s Quadrofilius, FIN 66,681 %
…6) Joanna Robinson / Diego 471, FIN 65,894 %
FEI Para Dressage Paralympic Team Ranking, Motesicen tulos ei ole vielä päivittynyt listalle.
Lisätty joukkuetulos 4.11. klo 21.45
Uutiset
- 11.2.2026200 suomalaisratsastajaa kilpailee Helsinki Horse Show´ssa
- 9.2.2026HIHS 2026 - Amateur Tourin finalistit julkaistu
- 9.2.2026Hallitus selvittää ylimääräisen liittokokouksen järjestämistä
- 7.2.2026Suomalaisratsukot erinomaisessa vireessä Sunshine Tourilla
- 7.2.2026Nelli Pajuharju ja Cascada Pohjola Gold Hallisarjan voittoon
- 5.2.2026Suomen Ratsastajainliitto Helsinki Horse Show'ssa 26.2.-1.3.2026
- 3.2.2026Helsinki Horse Show´n kansainväliset ratsastajat julkaistu
- 1.2.2026Winter Cupin Superfinaalipaikat ratkesivat Hevosopisto Winter Dressagessa
- 1.2.2026Ville Vaurio ja Dante Grand Prix’n voittoon Ypäjällä
- 26.1.2026Vuoden palkittavat 2025 - äänestä vuoden hevosta ja ratsastajaa