Haku liiton hallitukseen kaudelle 2027–2029

Suomen Ratsastajainliiton vaalivaliokunta tiedottaa: Suomen Ratsastajainliitto ry:n syyskokouksen 22.11.2026 henkilövalintoihin pyydetään jäsenistön ehdotuksia.

SRL:n varsinaisilta jäseniltä pyydetään 23.10.2026 klo 16 mennessä perusteltuja esityksiä liiton hallituksen puheenjohtajaksi ja jäseniksi. Syyskokouksessa valitaan hallituksen puheenjohtajan lisäksi kaksi jäsentä erovuoroisten tilalle kolmivuotiskaudelle 2027–2029. 31.12.2026 päättyvällä kaudella erovuoroisia ovat puheenjohtaja Sonja Lesch sekä jäsenet Minna Leppänen ja Päivi Savilahti-Bäckman.  

Puheenjohtajahaku

Liiton puheenjohtajaksi vuosille 2027–2029 etsitään aktiivista, osaavaa ja ratsastusta arvostavaa henkilöä. Puheenjohtajakausi alkaa 1.1.2027. Puheenjohtajalta toivomme seuraavia asioita:

  • Ratsastusurheilun ja -harrastuksen sekä hevosalan tuntemusta
  • SRL:n roolin ymmärtämistä kansallisena lajiliittona ja harrastusjärjestönä
  • Kiinnostusta kansainväliseen toimintaan ja yhteistyöhön
  • Kokemusta järjestötoiminnasta
  • Johtamiskokemusta
  • Liiketaloudellista osaamista
  • Yhteistyö- ja viestintätaitoja sekä halua ja kykyä esiintyä
  • Hyviä yhteiskuntasuhteita ja verkostoitumiskykyä

Lisäksi arvostamme yhtä tai useampaa seuraavista taidoista:

  • SRL:n alue- ja seuratoiminnan tuntemusta
  • Viestinnän ja markkinoinnin osaamista
  • Juridista osaamista
  • IT-osaamista

 

Hallituksen jäsenten haku

Hallitus on Suomen Ratsastajainliiton tärkein toimeenpaneva elin. Hallituksen tehtäviä ovat mm. 

  • suunnitella, kehittää ja linjata liiton toimintaa
  • vastata liiton toiminnasta, hallinnosta ja omaisuudesta asettamiensa toimielimien sekä nimeämiensä toimihenkilöiden avustamana
  • valmistella liiton kokouksille kuuluvat asiat ja huolehtia päätösten toimeenpanosta
  • pitää yhteyttä sisäisiin ja ulkoisiin sidosryhmiin
  • valvoa liiton sääntöjen ja kilpailusääntöjen noudattamista 

Liiton vaalivaliokunnan tehtävänä on valmistella syyskokouksessa tehtäviä henkilövalintoja. Vaalivaliokunnan tulee laatia perusteltu ehdotus, joka toimitetaan liiton jäsenille kokousaineiston mukana, viimeistään kaksi viikkoa ennen kokousta. Ratsastajainliiton toimintasääntöjen mukaan kokous ei ole sidottu vaalivaliokunnan ehdotukseen. 

Toimintasääntöjen mukaan puheenjohtajaksi tai hallituksen jäseneksi voidaan valita vain henkilö, joka on liiton varsinaisen jäsenen henkilöjäsen ja jonkun varsinaisen jäsenen ehdottama. Hallituksen puheenjohtajan ja jäsenen tehtävät ovat vapaaehtoistyötä, josta ei makseta päivärahaa tai kokouspalkkiota. Matkakulut korvataan.

Kirjalliset esitykset liiton hallituksen uusiksi jäseniksi pyydetään lähettämään vaalivaliokunnan puheenjohtaja Pirjo Tammelalle (pirjo.tammela@kurikka.fi) ja liiton toimistoon Kaisa Kähölle (kaisa.kaho@ratsastus.fi) perjantaihin 23.10.2026 klo 16.00 mennessä.

Ehdotuksen tulee sisältää ehdokkaan esittely (CV), yhteystiedot sekä selvitys ehdokkaan mahdollisista sidonnaisuuksista ratsastusalan toimijoihin. Ehdokkaat julkaistaan saapumisjärjestyksessä Ratsastajainliiton nettisivuilla. Samalla julkaistaan varsinaisen jäsenen jättämä ehdotus ja ehdokkaan esittely. Materiaalit julkistetaan sellaisinaan ja käsittelemättä. Pyydämme ehdokkaita ja ehdokkaiden asettajia ottamaan tämän huomioon ehdotuksen ja esittelyn laadinnassa. 

Vaalivaliokunta haastattelee jokaisen ehdokkaan ennen lausunnon antamista. Tiistaina 27.10.2026 klo 18 järjestetään Teams-etäyhteydellä tilaisuus, jossa ehdokkaat esittäytyvät ja jäsenistön on mahdollisuus esittää heille kysymyksiä.

SRL:n vaalivaliokunta:

Pirjo Tammela (pj.)
Kaija Borup
Riina Vihanto